Wielomiesięczna, samotna podróż rowerem przez oba kontynenty amerykańskie pod nazwą "HTC Author American Expedition 2013". Będzie to najdłuższa moja wyprawa pod względem przejechanych kilometrów a także czasu podróży. Ponad 30.000 kilometrów w około rok. Nie interesuje mnie przejazd po najkrótszej i najłatwiejszej linii od startu do mety wyprawy. Ekspedycja ma na celu zdobycie najwyższych i najtrudniejszych dróg i przełęczy drogowych obu Ameryk w tym najwyższej drogi Świata na wulkan Aucanquilcha w Chile o wysokości 6176m.npm.
Główne atrakcje jakie chciałbym zwiedzić to Park Yellowstone, Dolinę Monumentów, Dolinę Śmierci, Dolinę Okien Skalnych, Wielki Kanion.
Sporym wyzwaniem będzie również przejazd przez największe miasta Ameryk. Nowy York, Waszyngton, Denver, Las Vegas,  Los Angeles, Meksyk, La Paz, Buenos Aires to tylko niektóre z nich.

Trasa:
Start wyprawy w Nowym Jorku w kwietniu
Po drodze przejazd przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej od wschodniego po zachodnie wybrzeże, przez najwyższe przełęcze i drogi Apallachów, Gór Skalistych oraz pasma Sierra Nevada powyżej 2000, 3000 i 4000m.npm. Krótki epizod w Kanadzie, gdzie chcę wjechać na trzy najwyższe przełęcze tego kraju. Następnie kierunek na południe do Ameryki Środkowej. Przejazd przez Meksyk, Kostarykę, Panamę. Ten region znany jest z wysokich stratowulkanów. Na kilka z nich prowadzą drogi więc nie mógłbym przepuścić okazji wjazdu. Południowa Ameryka to spore wyzwanie. Najwyższa droga Świata, Droga Śmierci, jezioro Titicaca oraz płaskowyż Altiplano to tylko niektóre wyzwania jakie mnie czekają. Pod koniec wyprawy zawitam w południowe rejony Chile do Patagonii. Meta w stolicy Argentyny Buenos Aires lub w Brazylijskim Rio de Janeiro.

Cele główne wyprawy:
- przejazd rowerem przez większość Państw Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej
- przejazd rowerem przez USA ze wschodniego do zachodniego wybrzeża
- przejazd rowerem z Kanady do południowej części Chile (Patagonia)
- zapoznanie się z wielokulturowością USA oraz kulturą mieszkańców Ameryki Południowej
- zdobycie najwyższych dróg i przełęczy drogowych Kordylierów oraz Andów
- zdobycie rowerem najwyższej drogi Świata na wulkan Aucanquilcha - 6176m
- piesze zdobycie kilku najwyższych szczytów obu Ameryki
- zdobycie jak największej ilości wysokich podjazdów
- przejazd przez miasta partnerskie Jeleniej Góry - Tyler, USA i Tequila, Meksyk
 
Patronat medialny nad wyprawą objęli między innymi portal Jelonka.com oraz magazyn NG Traveler który w tym roku obchodzi jubileusz 125 lecia istnienia ogólnoświatowego Towarzystwa National Geographic.

We wsparcie wyprawy zaangażowały tak znane marki jak Author, HTC, Extrawheel, Primal Wear Polska, Cyfrowe.pl, Nordcamp oraz Sante oferując swoje najlepsze produkty.

Patronat Honorowy nad wyprawą objęli - Prezydent Miasta Jeleniej Góry Pan Marcin Zawiła, Marszałek Dolnego Śląska Pan Rafał Jurkowlaniec oraz Stowarzyszenie Marcin Zawiła, Marszałek Dolnego Śląska Pan Rafał Jurkowlaniec oraz Stowarzyszenie Cyklistów Karkonoskich.

http://www.damiandrobyk.pl/Ameryka2013.html
 
http://americanexpedition.wordpress.com