Stolica Górnego Śląska przez lata zyskała miano centrum przemysłowego i górniczego. Liczne kopalnie węgla kamiennego, huty i ośrodki metalurgiczne oraz zakłady produkujące maszyny sprawiły, że Katowice kojarzą się z ciężkim przemysłem. Tymczasem to miasto, które na szeroką skalę przechodzi dzisiaj „zieloną transformację”. Jej celem jest stopniowa poprawa jakości życia mieszkańców oraz stanu lokalnej przyrody. O skuteczności działań świadczą tegoroczne wyniki ogólnopolskiego rankingu Europolis klasyfikującego najbardziej ekologiczne miasta, gdzie Katowice zajęły wysokie, drugie miejsce. Wszytko dzięki walce ze smogiem, poprawie jakości opieki lekarskiej czy m.in. rozbudowanemu transportowi elektrycznemu.

W tę współczesną ideę doskonale wpisuje się hotel Mercure Katowice Centrum działający pod marką Accor. Obiekt, oferuje gościom 268 nowoczesnych i komfortowych pokoi rozmieszczonych na 8 piętrach, wykorzystuje wiele ekologicznych rozwiązań. To, co każdy widzi na pierwszy rzut oka to największa w mieście, a także jedna z największych w Polsce, roślinna ściana o powierzchni 260m2. Składa się na nią blisko 7 000 roślin zakorzenionych w kieszeniach, które są nakładane na tekstylne panele wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Taka ściana nie tylko produkuje więcej tlenu, oczyszcza powietrze, ale też jest miejscem dla ptaków i owadów. Ścienny ogród nawadnia woda deszczowa gromadzona w piwnicy, a prąd do nawadniania pochodzi z instalacji fotowoltaicznej umieszczonej w budynku i systemu odzyskiwania energii w windach.

 

To jednak nie wszystko. Ciepło z wentylatorów wyciągowych zasila energię wykorzystywaną w hotelu. Dodatkowo goście mają możliwość skorzystania ze stacji ładowania pojazdów w garażu podziemnym i na placu przed hotelem. Wnętrza obiektu wykończone są materiałami pozyskanymi w drodze recyklingu. Wśród nich znaleźć można włókna nylonowe, tkaniny, filc, korek, drewno. Zmniejszanie ilości odpadów dotyczy też wykorzystania plastiku. Przedstawiciele hotelu osiągnęli to poprzez zastosowanie kosmetyków pokojowych w większych opakowaniach wielokrotnego użytku.

Ekologia, w zgodzie z którą został zaprojektowany Mercure Katowice Centrum, łączy się nie tylko ze środowiskiem naturalnym. To także spokój ducha, wewnętrzna harmonia i zadowolenie. Każdy z dostępnych pokoi jest zaprojektowany tak, by zagwarantować spokojny i harmonijny wypoczynek pośród naturalnych kolorów i materiałów. Inspiracją do hotelowych wnętrz było środowisko naturalne i przyroda. By wygoda stała się pełna, gościom dano możliwość zamówienia room serwisu poprzez specjalną aplikację w telefonie.

Do dyspozycji odwiedzających są Under The Green Wall Bar i restauracja Winestone, która gwarantuje bogaty wybór win, w tym także polskich i organicznych, oraz nowoczesną lokalną kuchnię najwyższej jakości z daniami serwowanymi na kamiennych deskach. Dla miłośników wymarzonego spokoju i relaksu hotel przygotował pokój masażu, który wraz z sąsiadującą siłownią znajduje się na 9. piętrze, zapewniając niesamowity widok na całe miasto. Nie zabrakło także przestrzeni biznesowej, gwarantującej nowoczesne i wygodne sale konferencyjne o całkowitej pojemności do 80 osób i powierzchni blisko 100m2. Do dyspozycji odwiedzających jest także podziemny parking.

Nie bez znaczenia jest także dogodne położenie obiektu. Mercure Katowice Centrum mieści się zaledwie 100m od dworca kolejowego i autobusowego. Lokalizacja w centrum miasta gwarantuje gościom komfortowy dojazd do kluczowych miejskich destynacji. Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Hala widowiskowa „Spodek” i Nowe Katowickie Centrum Biznesu znajdują się w promieniu 1 km, co sprawia, że hotel jest idealnym punktem dla gości podróżujących służbowo.

Niewiele osób wie, że Katowice są „zielonym” miastem nie tylko pod względem nowoczesnego budownictwa i odpowiedzialnych ekologicznie rozwiązań. Wbrew wyobrażeniu o przemysłowej historii, Katowice są jednym z największych zalesionych terenów miejskich. Dokładnie ponad 42% powierzchni aglomeracji zajmują lasy, w tym pozostałości prastarej Puszczy Śląskiej. W jej skład wchodzą dwa rezerwaty przyrody: Ochojec i Las Murckowski. Sieć szlaków pieszych i rowerowych, wiaty turystyczne, miejsca na biwaki i tablice informacyjne znacznie ułatwiają zwiedzanie i rozkoszowanie się okoliczną przyrodą.

Jednym z najciekawszych punktów Katowic jest Dolina Trzech Stawów. Na terenie zajmującym ok. 157 ha goście znajdą liczne atrakcje rekreacyjne. Kompleks akwenów wypełnionych wodą w pierwszej klasie czystości można przepłynąć kajakiem. Jeśli jednak ktoś wolałby poruszać się po stabilnym gruncie, ma do dyspozycji rolkostradę liczącą niemal 4 kilometry, trasy rowerowe oraz biegowe. Natomiast gdyby miał ochotę na głębszy odpoczynek, warto żeby skorzystał z plaży z kąpieliskiem. Dodatkowo, na pobliskich łąkach i w parkach odbywają się cykliczne wydarzenia kulturalne i muzyczne, z których najsłynniejszym jest Off Festival.

Na granicy Katowic i Chorzowa leży z kolei Park Śląski. Ten liczący 535 hektarów teren obfituje w tyle atrakcji, że nie starczyłoby dnia na odwiedzenie ich wszystkich. Szczególnie wartymi wspomnienia są chociażby ogrody, z których wyróżnia się Rosarium. Podziwiać w nim można 35 tys. krzewów różanych w około 300 odmianach. Inną ciekawą lokalizacją jest Galeria Rzeźby Śląskiej mieszcząca się pod gołym niebem. Obejrzeć w niej można dzieła wykonane przez znamienitych lokalnych artystów na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Turystom dane będzie zrelaksować się nad okolicznymi stawami. Jeden z nich, o nazwie Hutnik, dysponuje Łabędziarnią, z której da się oglądać licznych przedstawicieli ptactwa wodnego. Na osoby fascynujące się dziejami Polski czeka park etnograficzny z ponad 70 zabytkami reprezentującymi oryginalną, kilkusetletnią stylistkę rodem z Górnego Śląska. Natomiast wesołe miasteczko Legendia pozwoli na powrót do beztroskich lat młodzieńczych. Umożliwią to między innymi jedna z najwyższych, najszybszych i najdłuższych kolejek górskich w Polsce, największa w kraju karuzela, a także Dolina Jagi. Słynnym miejscem jest Śląski Ogród Zoologiczny zamieszkały przez niemal 3000 zwierząt. Są wśród nich takie egzotyczne gatunki, jak bizon, tygrys syberyjski, gereza abisyńska, lemur, pingwin Humboldta oraz 1200 ryb. A jeśli ktoś zapragnął wyjątkowo majestatycznych widoków i obejrzenia większości atrakcji w krótkim czasie? Dla niego przeznaczona jest Kolej Linowa „Elka", będąca najdłuższą koleją nizinną w Europie. Kursująca między kilkoma przystankami umożliwia zobaczenie całego parku niemal z lotu ptaka.

Wszystkie te i inne miejsca czekają na odkrycie. Zatrzymując się w hotelu Mercure Katowice Centrum, goście uzyskują optymalną bazę wypadową, z której łatwo można dotrzeć do wspomnianych atrakcji. Obcując z ekologiczną, „zieloną” scenerią, każdy może zadbać o swój własny ekosystem.