Weekend z historią to cykliczna impreza, która przypomina ciekawe historie związane z Poznaniem. Raczyńscy zapisali się w historii miasta wybudowaniem biblioteki, której frontowana fasada wzorowana jest na paryskim Luwrze. Do dziś służy mieszkańcom, a jej budynek w niezmienionej formie stoi na Placu Wolności. Raczyńskim Poznań zawdzięcza jeszcze Złotą Kaplicę, czyli Mauzoleum Mieszka I i Bolesława Chrobrego w poznańskiej katedrze, a także trzon zbiorów sztuki europejskiej Muzeum Narodowego. W ramach weekendu turyści będą mogli wejść po raz pierwszy do wyremontowanych wnętrz pałacu w Rogalinie z przebranymi w XIX-wieczne stroje przewodnikami oraz zwiedzić rogaliński park, w którym zaprezentowana zostanie bogata kolekcja modeli samolotów i śmigłowców. Swe bramy otworzy Galeria Malarstwa Muzeum Narodowego w Poznaniu, a dla aktywnych i żądnych emocji turystów przygotowano najnowszą grę miejską – Klucz do Poznania. Program imprezy na www.poznan.pl/trakt

W piątek 25 września niezwykłą ofertę przygotowali dla turystów poznańscy naukowcy. Po raz kolejny odbędzie się w Poznaniu „Noc naukowców”, swoje laboratoria otworzy Politechnika Poznańska, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Uniwersytet im. A. Mickiewicza i Uniwersytet Przyrodniczy. Goście będą mogli m.in. przyrządzić sorbet przy pomocy ciekłego azotu, obejrzeć tajne laboratorium najlepszych informatyków w Polsce, dowiedzieć się od chemików, czy istnieje eliksir życia, od prawników, jak przeżyć własną śmierć, od psychologów, dlaczego zabijamy, a technolodzy żywności pokażą, jak zmieniać zapach i kolor potraw. Noc startuje o godz. 16 i trwa do godziny 1. Pełen program Nocy Naukowców można znaleźć na stronie www.nocnaukowcow.pl. Wstęp na wykłady i warsztaty jest bezpłatny, lecz na niektóre trzeba się wcześniej zarejestrować w Internecie.

W sobotę 26 września warto z kolei udać się nad poznańskie Jezioro Malta. Tam na Polnie Harcerza o godz. 15 rozpocznie się piknik kawaleryjski z okazji 89. rocznicy powstania 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich. W czasie pikniku odbędą się uroczysty apel, przegląd wojsk, pokazy sprzętu wojskowego, musztra. O godz. 20 najważniejsza część pikniku: widowisko typu światło i dźwięk, czyli bitwa z pełną pozoracją pola walki, scenografią. W bitwie weźmie udział ok. 300 przedstawicieli grup rekonstrukcji historycznej.

Całkiem przyjemną ofertę przygotował Novotel Poznań Centrum, który zaprasza na Oktoberfest po poznańsku. Do 3 października hotelowa restauracja zamieni się w monachijski namiot, a w biesiadzie piwnej nie zabraknie golonki po bawarsku czy specjalnie sprowadzonych Bratwurst-Weisswurst. Piwo przywieziono w specjalnych beczkach z Monachium.

www.lot.poznan.pl