W północnej części Indii, ok. 200 km od podnóża Himalajów, na horyzoncie pojawiły się ośnieżone szczyty ośmiotysięczników. Zdaniem mieszkańców stanu Pendżab, gór nie było widać od ok. 30 lat. Dziś można je dostrzec za sprawą drastycznego spadku zanieczyszczeń.

Wszystko przez „absolutną kwarantannę”, którą  wprowadzono w Indiach, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. W domach zatrzymano ok. 1,3 mld mieszkańców. – By ocalić Indie, ocalić każdego obywatela, ciebie, twoją rodzinę... nawet ulicę czy sąsiedztwo, trzeba poddać się kwarantannie – mówił Narendra Modi, premier Indii, podczas telewizyjnego przemówienia na temat wprowadzenia 21-dniowego całkowitego zakazu wychodzenia z domu.

Przy okazji „totalna kwarantanna” okazała się remedium na inny palący problem dla zdrowia publicznego w Indiach, czyli zanieczyszczenie powietrza. Od kilku tygodni zamknięte są fabryki, praktycznie ustał ruch drogowy, na czego efekt nie trzeba było długo czekać: zmniejszenie smogu ukazało nie tylko błękitne niebo, ale też oddalone setki kilometrów krajobrazy.

Media społecznościowe natychmiast zalał lawina zdjęć wykonanych przez zaskoczonych mieszkańców. Niektórzy z nich jeszcze nigdy nie widzieli na horyzoncie tych szczytów.

Były indyjski krykiecista, Harbhajan Singh podzielił się na Twitterze nieznanym mu dotąd widokiem pasma górskiego Dhauladar ze swojego dachu w Jalandhar. „Nigdy nie wyobrażałem sobie, że to jest możliwe… Wyraźne pokazuje, jaką krzywdę wyrządziliśmy zanieczyszczeniami Matce Naturze…” -  napisał na Twitterze.

Inna mieszkanka tej okolicy napisała: „Oto czym  naprawdę jest natura i jak ją skrzywdziliśmy. Pasmo górskie Dhauladhar w Himalajach widoczne w Jalandhar  (Pendżab)  po 30 latach, w efekcie spadku zanieczyszczenia do najniższego poziomu. 200  km  w linii prostej”.

Poprawę jakości powietrza potwierdza Indyjska Centralna Rada Kontroli Zanieczyszczeń i jako główną przyczynę takie stanu podaje rygorystyczną kwarantannę narodową. Według danych SBS Hindi  wskaźnik jakości powietrza w dniach 16–27 marca poprawił się średnio o 33 procent w całym  kraju.

Indie zwykle rejestrują pięciokrotne przekroczenie poziomu jakości powietrza określonego jako bezpieczny przez Światową Organizację Zdrowia. Według danych WHO w 2012 roku  w Indiach zmarło około 1,5 miliona osób w wyniku zanieczyszczenia powietrza. Tymczasem z powodu koronawirusa zachorowało do tej pory ok. 5000 osób i stwierdzono 149 zgonów.

Spadek poziomu zanieczyszczeń obserwuje się w wielu europejskich i amerykańskich miastach od czasu wprowadzenia ograniczeń związanych z koronawirusem. 

 

 

Źródło: https://www.independent.co.uk/environment/himalayas-mountain-range-asia-india-pollution-coronavirus-lockdown-a9456446.html?fbclid=IwAR0q_NzhgatuNFqNmskfeaEKbngoK8ys9F-VhtkmJLOhYDWHxDJfPc-Kz4s