Spotkanie odbędzie się 17 września o godz. 18:30 w klubie festiwalowym (namiot festiwalowy pod Pałacem Kultury i Nauki). Wstęp wolny.

Himalaje fascynują, a wyprawy i dokonania polskich himalaistów tylko utwierdzają wyjątkowy status, jaki w ludzkiej wyobraźni mają najwyższe góry świata. Tylko w tym roku mogliśmy śledzić przebieg Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, która rozpoczęła się na samym początku stycznia. Równolegle, bo na przełomie stycznia i lutego miała miejsce głośna akcja ratunkowa pod Nanga Parbat, gdzie dwójka innych wspinaczy - Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz - podejmowała próbę zdobycia góry. Niestety dla polskiego himalaisty zakończyło się to tragicznie. 22 lipca Andrzej Bargiel, jako pierwszy człowiek w historii, dokonał zjazdu na nartach z K2. W 2018 roku padł jeszcze jeden rekord - liczba wejść na Mount Everest. Szczyt zdobyło aż 700 osób.

O najwyższych górach, największych śmiałkach oraz najsilniejszych marzeniach będziemy dyskutować podczas panelu National Geographic, który się odbędzie w ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Maciej Wesołowski, redaktor National Geographic porozmawia z ekspertami: Krzysztofem Wielickim, wybitnym światowym himalaistą oraz Piotrem Trybalskim, dziennikarzem, podróżnikiem oraz autorem książki "Wszystko za K2". 


Porozmawiają o tym:

• co jest istotą himalaizmu, 
• co jest w górach etyczne, 
• czy bardziej liczy się szczyt czy może droga do niego, 
• czy himalaizm można nazywać sportem czy raczej sztuką (życia),
• dlaczego wspinaczka wysokogórska budzi w Polsce tak wielkie emocje, 
• jak pisać o himalaizmie i himalaistach. 

Paneliści:

Krzysztof Wielicki - himalaista, zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników,
Maciej Wesołowski - reporter, redaktor National Geographic, 
Piotr Trybalski - dziennikarz, autor książek „Ja, pustelnik” oraz „Wszystko za K2” (Fotograf w Podróży).

Dołącz do wydarzenia!


Festiwal Skrzyżowanie Kultur
16-22 września 2018

 

Festiwal Skrzyżowanie Kultur to przede wszystkim program muzyczny, czyli world beat w najlepszym wydaniu. W tym roku, na scenie FSK wystąpi 13 artystów w ramach: koncertu inauguracyjnego, bloków muzycznych SOUNDS LIKE POLAND, KOLEKTYW EUROPA, DANCING COCKTAIL oraz koncertu zakończenia.

Szczegółowy program wydarzenia i sprzedaż biletów: www.festival.warszawa.pl