Właśnie ukazał się tegoroczny przewodnik Michelin "Main Cities of Europe 2016", a w nim lista nagrodzonych Gwiazdką Michelin, najlepszych restauracji Europy. Wśród nich znalazła się warszawska restauracja Senses (Warszawa, ul. Bielańska 12).

Inspektorzy Michelin docenili w niej przede wszystkim połączenie tradycyjnych smaków z nowoczesnym podejściem do gotowania. Określili jej kuchnię jako innowacyjną, elegancką i nowoczesną.

Sukces lokalu Senses jest tym bardziej nieoczekiwany, że nie poprzedziło go wyróżnienie Wschodzącej Gwiazdki, które zazwyczaj oznacza duże szanse na zdobycie właściwego tytułu w kolejnych latach.

Do tej pory Gwiazdkę Michelin posiadała jedynie restauracja Atelier Amaro, która otrzymała ją w 2013 roku.

 

Prestiżowa Gwiazdka Michelin

Przewodnik Michelin „Main Cities of Europe” pojawia się na rynku od ponad 100 lat i jest uznawany za najważniejszy przewodnik kulinarny na świecie – stanowi numer jeden zarówno pod względem wysokości sprzedaży, jak i historii oraz reputacji.

W przewodniku restauracjom przyznawane są następujące symbole: Gwiazdki Michelin – za walory smakowe potraw (od jednej do trzech gwiazdek), Sztućce (Łyżka & Widelec) – za wystrój, jakość obsługi, atmosferę lokalu (od jednego do pięciu sztućców) oraz Bib Gourmand – za stosunek jakości do ceny.

Gwiazdka Michelin niezmiennie od wielu lat jest uznawana za najwyższe wyróżnienie sztuki kulinarnej i jednocześnie stanowi marzenie właścicieli restauracji. Jedna Gwiazdka Michelin oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie to rewelacyjna kuchnia warta odwiedzenia, a trzy – wyjątkowa kuchnia warta specjalnej podróży. Dla restauratorów z całego świata dużym sukcesem jest już samo znalezienie się w corocznym przewodniku „Main Cities of Europe”.

Uwzględnienie lokalu w przewodniku to decyzja inspektorów Michelin, którzy opiniują i przygotowują rekomendacje. Ich wizyty w restauracjach są zawsze anonimowe, aby zapewnić najwyższą wiarygodność i obiektywizm oceny. Inspektor może ujawnić swoją tożsamość, jednak dopiero po uregulowaniu rachunku.

Decyzję o umieszczeniu restauracji w przewodniku może podjąć jeden inspektor. Decyzję o uhonorowaniu tym najbardziej prestiżowym tytułem podejmuje kolegialnie aż trzech inspektorów Michelin.

 
Coraz więcej sukcesów polskich restauratorów!

Tegoroczna edycja przewodnika „Main Cities of Europe” opisuje w sumie 3 660 restauracji i hoteli z 44 największych miast w 20 krajach Europy.

W tym roku w edycji Czerwonego Przewodnika Michelin znalazła się rekordowa liczba polskich restauracji. Uwzględniono 52 restauracje z Polski – 28 z Warszawy oraz 24 z Krakowa.

Listy lokali z poszczególnych miast nie tylko się powiększyły – w ubiegłym roku opisano w sumie 45 restauracji – ale również przeszły duże zmiany.  Wynika to z charakteru pracy inspektorów Michelin, którzy co roku weryfikują swoje oceny, przez co część lokali znika z przewodnika, a zastępują je inne. I tak w stolicy z przewodnika wypadły 3 lokale, ale dołączyło 7 nowych, natomiast w Krakowie z zestawienia zniknęły 3 restauracje, które zostały zastąpione 6 nowymi.

Dodatkowo krakowska restauracja Zazie, która w tym roku dołączyła do przewodnika Michelin, otrzymała od razu symbol Bib Gourmand oznaczający korzystny stosunek jakości do ceny. W ostatnich latach takim wyróżnieniem mogły pochwalić się jedynie lokale z Warszawy – Brasserie Warszawska oraz Butchery and Wine, które utrzymały swoje noty.

Zobacz najlepsze warszawskie i krakowskie restauracje uwzględnione w przewodniku Michelin >>>