Peloponez  – szlak Mainalo

Marzy wam się malownicza górska trasa, która obfituje w zapierające dech w piersiach widoki, spektakularne wąwozy i wszechobecną dziką zieleń? Znajdziecie ją na Peloponezie w rejonie historycznej Arkadii.

Mowa o Szlaku Mainalo, czyli niezwykłej trasie, która wiedzie wzdłuż wąwozu rzeki Lousios, a później doliną rzeki Mylaontas i przez góry w okolicy Gortyny. Długość trasy wynosi 75 kilometrów, a spora jej część powstała jeszcze w starożytności. Starożytni Grecy wykorzystywali szlak do przenoszenia produktów pomiędzy wioskami znajdującymi się na trasie, takimi jak: Stemnitsa, Dimitsana, Zygovitsi, Elati, Vytina, Nymfasia, Magouliana, Valtetsiniko czy Lagadia.

fot. Valia Kalda, Epirus

Współcześnie szlak i cała otaczająca go infrastruktura zostały odtworzone zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez Europejskie Stowarzyszenie Wędrowców (ERA), obejmujące 33 stowarzyszenia państw europejskich, zrzeszające ponad 3 miliony członków. Co ciekawe, szlak Mainalo został nagrodzony tytułem Leading Quality Trails - Best of Europe. Ocena została dokonana na podstawie 41 różnych kryteriów, a grecka trasa jest dopiero ósmym szlakiem w Europie, który może pochwalić się tym wyróżnieniem.

Na całej trasie szlaku znaleźć można nie tylko tradycyjne pensjonaty, ale też rezydencje i hotele. Dodatkowym atutem tego niezwykłego regionu jest jego tradycyjna kuchnia, a także różnorodne sportowe aktywności takie jak kolarstwo górskie, spływy kajakowe, rafting czy narty i snowboard w sezonie zimowym.

Kreta – góra Psiloritis

Święta góra Krety. Kamienny olbrzym i, jeśli wierzyć greckim mitom, naturalna granica między Ziemią a Niebem.

Miłośnikom pieszych wycieczek z pewnością spodobają się urocze górskie wioski, niezwykłe jaskinie i imponujące formacje krasowe. Łańcuch górski Idi, znany również jako Psiloritis, odsłania całe piękno Krety. Stojąc na jej szczycie zobaczyć można Góry Białe na zachodzie; Górę Dikti na wschodzie; równinę Messara, góry Asteroussia i Morze Libijskie na południu, a także Herakeion i Rethymno na północy. Dodatkową atrakcją jest Geopark Psiloritis, który powstał w 2001 roku i obecnie jest częścią sieci Geoparków UNESCO.

Kolarstwo górskie fot. P. Merakos

Epirus – trekking w Valia Calda

Valia Calda po grecku oznacza „ciepłą dolinę”, a znajdujący się w niej szlak jest jednym z najciekawszych w całej Grecji. Park Narodowy Valia Caldia przywita wszystkich wędrujących imponującymi pasmami górskimi, pięknie zalesionymi terenami i niesamowitą różnorodnością fauny i flory.

Jeśli planujesz wybrać się w ten region, koniecznie rozpocznij swoją wędrówkę w Ziákas, wioski położonej 23 km na zachód od Grevená, a następnie podążaj ścieżką do źródła Exarchos. Nie zapomnij zatrzymać się też w miejscu nazywanym „Stavrós” (co oznacza skrzyżowanie), aby podziwiać panoramiczny widok na dolinę. Następnie skieruj się na szlak prowadzący pod górę wśród starych buków i podziwiaj bujne łąki rozciągające się w koło. Po lewej stronie zobaczysz dwa górskie jeziora Flégkas. Po minięciu jezior szlak prowadzi pod górę na szczyt, gdzie sztuczne jezioro Aos leży pośród spektakularnej górskiej scenerii. Najlepszym sposobem na powrót jest schodzenie po grani.

Region Zagori w górach Pindus fot. P. Merakos

Miłośników obserwacji zwierząt z pewnością ucieszy fakt, że na wyżynach Valia Calda można spotkać niedźwiedzie brunatne, które schodzą do Arkoudórema, aby napić się wody. Rezerwat Valia Calda to unikalny ekosystem i bezpieczna schronienie dla kilku ssaków (m.in. wilka, lisa, dzikiego wieprza i antylopy górskiej),a także wielu rzadkich gatunków ptaków (orzeł przedni i bocian czarny).

Macedonia Środkowa – ośrodek narciarski Kaimaktsalan

Ośrodek narciarski Kaimáktsalan zajmuje północno-wschodnie zbocze góry Voras. Wszyscy odwiedzający są zgodni – widok z góry jest niesamowity, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć Zatokę Thermaikos, szczyty Olimpu i jeziora Vegortida.

Ośrodek wyposażony jest w 6 wyciągów i 13 tras zjazdowych o łącznej długości 15 km (4 czerwone, 4 niebieskie, 3 dla początkujących i 2 trasy do biegania) oraz 4 trasy zjazdowe o długości 3250m. Ponadto do dyspozycji miłośników snowboardu jest snowpark, który obfituje w różnego rodzaju skocznie i przeszkody.

Centrum narciarskie w mieście Florina w północno-zachodniej Grecji fot. shutterstock

Na wysokości 2050m budowana jest trzypiętrowa chata, która oferuje miejsca noclegowe dla prawie pięćdziesięciu odwiedzających, a także restaurację, bar, kawiarnię z kominkiem i sklep z tradycyjnymi produktami lokalnymi. Na miejscu dostępna jest także dobrze zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego.

W niewielkiej odległości od kurortu leży starożytna Pella, wspaniała stolica macedońskiego królestwa, z imponującym stanowiskiem archeologicznym i bardzo interesującym muzeum. Zabytkowy klasztor Archangelos i piękne miasto Edessa z powszechnie znanymi wodospadami to również miejsca, które warto zobaczyć. Dla poszukujących relaksu dobrą opcją będą słynne źródła termalne Loutraki, które znajdują się u podnóża góry Voras. Uzdrowisko położone jest we wspaniałym miejscu z dziką roślinnością i naturalnymi wodospadami.

Materiał powstał we współpracy z visitgreece.gr