Nazwa: Elafonisi Państwo: Grecja Długość:  1,5 km Lokalizacja: Chania Region: Kreta Akwen: Morze Śródziemne Podłoże: biały, gruboziarnisty piasek z różowym odcieniem Sezon: od kwietnia do października Opalanie topless: tak Rafy koralowe: brak Sporty: nurkowanie, windsurfing, kitesurfing Ratownicy: nie Jak dojechać: Od miasta Kastelli/Kissamos (ok.50 km) najpopularniejsza trasa dojazdu to droga przez miejscowość Elos i wąwóz Topolia. Można też dojechać autobusem lub samochodem z miasta Chania (80 km). Inną opcją jest wykupienie całodniowej wycieczki ze zwiedzaniem (m.in. klasztor Chrysoskalitissa) i wizytą na innych okolicznych plażach. Górzyste drogi są tu dość kręte, a na skałach (czasami również na drodze) można zobaczyć wszechobecne kozy. 

Sprawdź wycieczki do Grecji

Elafonisi znajduje się w południowo-zachodniej części Krety, która jest uważana za najbardziej dziewiczy teren wyspy. Niektórzy wczasowicze twierdzą, że panują tu karaibskie klimaty. Plaża połączona jest płytką laguną z wyspą Elafonissos (lub też Elafonisi), która w całości tworzy unikatowy rezerwat przyrody wpisany na listę Natura 2000. Występuje na niej wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt (np. żółwie morskie). Jej zachodnia część jest dużo rzadziej odwiedzana. Znajdują się tu wysokie, niebezpieczne klify na których w 1907 roku rozbił się płynący w do Indii statek parowy Imperatix. Na wyspie można obserwować niezwykłe gatunki ptaków, które udając się do Afryki robią sobie tu przystanek, aby zregenerować siły na dalszą podróż. Znajduje się tu też kilka mniejszych plaż, z których czasami korzystają naturyści.  
Najbardziej charakterystyczną cechą plaży jest różowawy odcień piasku, który można zobaczyć przy odpowiednim świetle. Miejsce zawdzięcza swój kolor rozkruszonym koralowcom. Z tym odcieniem wiąże się też legenda według której w 1824 roku podczas tureckiej okupacji, zabito kilkaset kobiet i dzieci szukających tu schronienia. Plaża spłynęła krwią nadając jej różowe zabarwienie. Dziś, widnieje tu tabliczka upamiętniająca to wydarzenie. Plaża jest doskonała dla dzieci. Laguna prowadząca na wyspę stanowi  idealne kąpielisko dla najmłodszych. Woda jest ciepła i krystalicznie czysta i sięga co najwyżej do kolan. Granica głębszej wody jest wyznaczona pasem skał i kamieni. W sezonie bywa tu nieco tłoczno. Najprzyjemniej jest około godziny 17 kiedy odjeżdżają autokary ze zorganizowanymi wycieczkami. Na plaży znajduje się bar z ciepłymi przekąskami i napojami. Można tu też wynająć leżaki i parasole. Toalety są płatne, ale czyste i zadbane. Przy plaży znajduje się kilka tawern działających tylko w sezonie. Ok. 1 km od plaży, na wzgórzu znajduje się tawerna z ładnym widokiem na okolicę.

Zobacz także:

  • Turcja - Iztuzu
  • Turcja - Ölüdeniz
  • Turcja - Patara
  • Hiszpania - Playa de la Concha
  • Hiszpania - Playa de las Catedrales
  • Hiszpania - Playa del Sardinero
  • Hiszpania - La Playa de Bolonia
  • Hiszpania - Levante
  • Hiszpania - Burriana
  • Grecja - Mytros

Weź udział w dyskusji na temat Najpiękniejszych plaż na świecie