Wczoraj odbyło się wręczenie nagród w najważniejszym polskim konkursie fotografii prasowej Grand Press Photo 2020. Po raz pierwszy w historii konkursu uroczysta gala odbyła się w internecie. To czas pandemii – obecnie panującej – wymusił takie rozwiązanie. Czy ten czas położył się cieniem także na wyborach jury?

Patrzę na zdjęcie roku, to najważniejsze, reprezentacyjne, które powinno opisywać, a wręcz opowiadać nastrój wydarzeń minionych dwunastu miesięcy. To fotografia Jacka Szydłowskiego przedstawiająca siedzącą pielęgniarkę podczas dyżuru w lubelskim szpitalu. Widzę dobrą kompozycję, szeroką skalę szarości, miękkie światło, które precyzyjnie rysuje wszystkie zagniecenia, na płachtach namiotu i kombinezonie bohaterki… I zadaję sobie pytanie. Czy to wystarczy? Czy odbiór tej fotografii odbywa się głównie na płaszczyźnie estetycznej? Bo w końcu od najlepszego prasowego zdjęcia roku wymagamy więcej, bardziej, mocniej… Wielowymiarowości i przede wszystkim treści, obok której trudno przejść obojętnym. I zastanawiam się jeszcze, czy sytuacja w kraju związana z Covid-19 tak bardzo zdominowała inne wydarzenia zeszłego roku? Pozostawiam te pytania bez odpowiedzi, będąc dalej cichym obserwatorem biegu wydarzeń.

Promyk nadziei w tej szarej pandemicznej rzeczywistości dostrzegam w fotoreportażach. Historia opowiedziana przez Katarzynę Piechowicz (1 miejsce, Życie codzienne) boleśnie wręcz wżyna się we wrażliwość i pozostawia odbiorcę w ciszy. Czy relacja z wydarzeń, które rozegrały się w Hongkongu Witolda Dobrowolskiego (1 miejsce, Wydarzenia). Przenosi w bezpośrednią bliskość dramatycznych ulicznych scen. Warto też zatrzymać się na sprawnie opowiedzianych historiach Jędrzeja Nowickiego (1. i 2. miejsce, Środowisko).

Tegoroczne Grand Press Photo to także arena dla wielkiego wygranego, choć wygranym już jest, i wielkiego przegranego. Pierwsza fotografia autorstwa Tomasza Kaczora przedstawia Ewę, Ormiankę wybudzoną ze śpiączki. Przejmujący portret, który zatrzymuje i hipnotyzuje. Fotografia ta została również doceniona w tegorocznym World Press Photo, będąc nominowaną do zdjęcia roku, a w końcu zdobywając 1. miejsce w kategorii portret. Druga fotografia, to doskonały zapis Sławomira Kamińskiego, tak trafnie ukazujący „cały ten cyrk” odgrywający się na scenie politycznej naszego kraju. Niestety niezauważona, a szkoda.

Gratuluję wszystkim autorom i gorąco zachęcam do obejrzenia nagrodzonych i także nominowanych zdjęć. Mam nadzieję, że na kolejnej gali będziemy mogli wznieść toast, patrząc sobie w oczy i uderzając kieliszek o kieliszek, a nie o szybę ekranu komputera.

Iwona El Tanbouli-Jabłonska, dyrektor artystyczna National Geographic Polska

W tegorocznej edycji konkursu nadesłano ponad 5,2 tys. zdjęć, z których jury zakwalifikowało do finału 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz dwa zdjęcia pojedyncze i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2020 wygrał Jacek Szydłowski („Dziennik Wschodni”). Zdjęcie Roku jego autorstwa przedstawia lekarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie na dyżurze w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa. Autor Zdjęcia Roku otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł, a  jego zdjęcie wykonane 23 marca, zdobyło też pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia.

Jury Grand Press Photo przewodniczył Pieter Ten Hoopen szwedzki fotoreporter, członek agencji VU w Paryżu i współzałożyciel firmy Civilian Act w Sztokholmie, czterokrotny laureat World Press Photo (2008, 2010 oraz dwukrotnie w 2019) i trzykrotny zdobywca tytułu Fotografa Roku w Szwecji. W jury zasiadali też: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Maksymilian Rigamonti (Press Club Polska i ZPAF, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019), Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Radu Sigheti (Reuters), Andrzej Zygmuntowicz (ZPAF).

Grand Press Photo organizują magazyn „Press” i Fundacja Grand Press. Konkurs przeznaczony jest dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Zobacz zwycięskie zdjęcia:

 

Zdjęcie roku Grand Press Photo 2020
I miejsce w kategorii WYDARZENIA (zdjęcie pojedyncze)

Autor: Jacek Szydłowski, „Dziennik Wschodni”
Lekarka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.

 

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii WYDARZENIA

Autor: Jakub Gruca, Agencja Fotograficzna FokusMedia
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Zakliczyna.

 

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii WYDARZENIA

Autor: Adam Stępnicki, MM Studio
Po przerwaniu przez policję blokady Parady Równości w Białymstoku dwaj mężczyźni trzymają baner z napisem „Mama i Tata największym skarbem świata”.

 

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

Autor: Joanna Mrówka, Agencja Forum
Zabawa dzieci w Indiach, gdzie 65 proc. mężczyzn uważa, że przemoc wobec kobiet jest dozwolona.