Wczoraj odbyło się wręczenie nagród w najważniejszym polskim konkursie fotografii prasowej Grand Press Photo 2020. Po raz pierwszy w historii konkursu uroczysta gala odbyła się w internecie. To czas pandemii – obecnie panującej – wymusił takie rozwiązanie. Czy ten czas położył się cieniem także na wyborach jury?

Patrzę na zdjęcie roku, to najważniejsze, reprezentacyjne, które powinno opisywać, a wręcz opowiadać nastrój wydarzeń minionych dwunastu miesięcy. To fotografia Jacka Szydłowskiego przedstawiająca siedzącą pielęgniarkę podczas dyżuru w lubelskim szpitalu. Widzę dobrą kompozycję, szeroką skalę szarości, miękkie światło, które precyzyjnie rysuje wszystkie zagniecenia, na płachtach namiotu i kombinezonie bohaterki… I zadaję sobie pytanie. Czy to wystarczy? Czy odbiór tej fotografii odbywa się głównie na płaszczyźnie estetycznej? Bo w końcu od najlepszego prasowego zdjęcia roku wymagamy więcej, bardziej, mocniej… Wielowymiarowości i przede wszystkim treści, obok której trudno przejść obojętnym. I zastanawiam się jeszcze, czy sytuacja w kraju związana z Covid-19 tak bardzo zdominowała inne wydarzenia zeszłego roku? Pozostawiam te pytania bez odpowiedzi, będąc dalej cichym obserwatorem biegu wydarzeń.

Promyk nadziei w tej szarej pandemicznej rzeczywistości dostrzegam w fotoreportażach. Historia opowiedziana przez Katarzynę Piechowicz (1 miejsce, Życie codzienne) boleśnie wręcz wżyna się we wrażliwość i pozostawia odbiorcę w ciszy. Czy relacja z wydarzeń, które rozegrały się w Hongkongu Witolda Dobrowolskiego (1 miejsce, Wydarzenia). Przenosi w bezpośrednią bliskość dramatycznych ulicznych scen. Warto też zatrzymać się na sprawnie opowiedzianych historiach Jędrzeja Nowickiego (1. i 2. miejsce, Środowisko).

Tegoroczne Grand Press Photo to także arena dla wielkiego wygranego, choć wygranym już jest, i wielkiego przegranego. Pierwsza fotografia autorstwa Tomasza Kaczora przedstawia Ewę, Ormiankę wybudzoną ze śpiączki. Przejmujący portret, który zatrzymuje i hipnotyzuje. Fotografia ta została również doceniona w tegorocznym World Press Photo, będąc nominowaną do zdjęcia roku, a w końcu zdobywając 1. miejsce w kategorii portret. Druga fotografia, to doskonały zapis Sławomira Kamińskiego, tak trafnie ukazujący „cały ten cyrk” odgrywający się na scenie politycznej naszego kraju. Niestety niezauważona, a szkoda.

Gratuluję wszystkim autorom i gorąco zachęcam do obejrzenia nagrodzonych i także nominowanych zdjęć. Mam nadzieję, że na kolejnej gali będziemy mogli wznieść toast, patrząc sobie w oczy i uderzając kieliszek o kieliszek, a nie o szybę ekranu komputera.

Iwona El Tanbouli-Jabłonska, dyrektor artystyczna National Geographic Polska

W tegorocznej edycji konkursu nadesłano ponad 5,2 tys. zdjęć, z których jury zakwalifikowało do finału 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz dwa zdjęcia pojedyncze i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2020 wygrał Jacek Szydłowski („Dziennik Wschodni”). Zdjęcie Roku jego autorstwa przedstawia lekarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie na dyżurze w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa. Autor Zdjęcia Roku otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł, a  jego zdjęcie wykonane 23 marca, zdobyło też pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia.

Jury Grand Press Photo przewodniczył Pieter Ten Hoopen szwedzki fotoreporter, członek agencji VU w Paryżu i współzałożyciel firmy Civilian Act w Sztokholmie, czterokrotny laureat World Press Photo (2008, 2010 oraz dwukrotnie w 2019) i trzykrotny zdobywca tytułu Fotografa Roku w Szwecji. W jury zasiadali też: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Maksymilian Rigamonti (Press Club Polska i ZPAF, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019), Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Radu Sigheti (Reuters), Andrzej Zygmuntowicz (ZPAF).

Grand Press Photo organizują magazyn „Press” i Fundacja Grand Press. Konkurs przeznaczony jest dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Zobacz zwycięskie zdjęcia:

 

Zdjęcie roku Grand Press Photo 2020
I miejsce w kategorii WYDARZENIA (zdjęcie pojedyncze)

Autor: Jacek Szydłowski, „Dziennik Wschodni”
Lekarka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.

 

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii WYDARZENIA

Autor: Jakub Gruca, Agencja Fotograficzna FokusMedia
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Zakliczyna.

 

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii WYDARZENIA

Autor: Adam Stępnicki, MM Studio
Po przerwaniu przez policję blokady Parady Równości w Białymstoku dwaj mężczyźni trzymają baner z napisem „Mama i Tata największym skarbem świata”.

 

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

Autor: Joanna Mrówka, Agencja Forum
Zabawa dzieci w Indiach, gdzie 65 proc. mężczyzn uważa, że przemoc wobec kobiet jest dozwolona.

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

Autor: Mirosław Pieślak, dla „Faktu”
9-letni Wojtek z Gdańska zgłasza się do odpowiedzi podczas interaktywnej lekcji.

 

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

Autor: Iwona Weiss, dla „Foto Kuriera”
Czas na sen – bliskość z ojcem, którego czasem brak, gdyż często podróżuje do swojej ojczyzny, Indii.

 

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii LUDZIE

Autor: Anna Lewańska, „Gazeta Wyborcza”
90-letnia pani Anna jest najstarszą członkinią nieformalnej sekcji pływackiej „Welonki”. Pływają we własnoręcznie uszytych czepkach.

 

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii LUDZIE

Autor: Grzegorz Press
Wnuk w czasie pandemii składa życzenia babci z okazji jej 80. urodzin.

 

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii LUDZIE

Autor: Damian Wolak, Brzeg24.pl, „Panorama Powiatu”
Mieszkańcy opolskiego głosują przeciw fermie bydła.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii SPORT

Autor: Aleksandra Szmigiel, Agencja Reporter
Zawodniczka Clare Cryan czeka na swoją kolej, patrząc na skok do wody Yasmin Harper, koleżanki z reprezentacji.

 

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii SPORT

Autor: Paweł Frenczak
Trening zapaśniczy zawodników z Rio Grappling Club

 

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii SPORT

Autor: Marcin Zieliński
Mężczyźni grają w szachy w domu handlowym Feniks we Wrocławiu

 

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

Autor: Michał Dyjuk, Agencja Forum
Mieszkańcy Woli Wydrzynej podczas meczu piłkarskiego na boisku w miejscu wyschniętego jeziorka, niedaleko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

 

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

Autor: Grażyna Makara, „Tygodnik Powszechny”
Rodzinna kolacja w restauracji w Maladze przerwana przez sztorm na morzu.

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

Autor: Maciej Jabłoński, F-11 Studio
Płynący statkiem na rzece Li w Chinach robią zdjęcia rewersowi banknotu, na którym widnieje to samo co za burtą.

 

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA

Autor: Adam Burakowski, Agencja Reporter
Dziewczynka zwiedzająca wystawę „Strajk” w Zachęcie.

 

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA

Autor: Marcin Maziej, Rita Baum
W trakcie pandemii wrocławski muzyk Tomasz Krajewski wystąpił na swoim balkonie.

 

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA

Autor: Agnieszka Wanat, European Network Remembrance and Solidarity
Niemcy, Brema.
Uczniowie z grupy muzycznej we wnętrzu bunkra okrętów podwodnych Valentin w ramach projektu Sound in the Silence.

 

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii PORTRET

Autor: Tomasz Kaczor, dla „Dużego Formatu. Magazynu reporterów »Gazety Wyborczej«”
Ewa, 15-letnia Ormianka obudziła się po ośmiu miesiącach katatonii wywołanej przez syndrom rezygnacji. Siedzi na wózku inwalidzkim otoczona ramionami rodziców. Wciąż grozi im deportacja do Armenii.

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii PORTRET

Autor: Beata Zawrzel, Agencja Reporter
W rocznicę śmierci cadyka Dawida Bidermana chasydzi z całego świata przyjeżdżają do Lelowa.

 

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii PORTRET

Autor: Mateusz Skwarczek, Agencja Gazeta
Marek i Michał Koterscy podczas sesji dla „Logo”.

 

YOUNG POLAND - Zdjęcie pojedyncze, I miejsce 

Autor: Adam Kurlanc (Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie)

Zdjęcie demonstrantki wynoszonej przez policję z ronda De Gaulle'a.
 

YOUNG POLAND - REPORTAŻE 

I miejsce

Piotr Szewczyk (Uniwersytet Warszawski) – cykl o procesie powolnego zanikania wsi. Bohaterką jest Małgosia, 14-letnia dziewczyna mieszkająca we wsi Rataje.

Wyróżnienie

Katarzyna Ślesińska (Akademia Fotografii w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński) – fotoreportaż z poniemieckich wiosek w województwie opolskim, gdzie wiele domów stoi opuszczonych, a większość młodych wyjechała.

 

FOTOREPORTAŻE

Wydarzenia
I miejsce

Witold Dobrowolski (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich) – fotoreportaż z protestów w Hongkongu, które zapoczątkowane w czerwcu 2019 roku jako opór obywatelski przeciwko projektowi ustawy ekstradycyjnej do Chińskiej Republiki Ludowej przemieniły się w masowy ruch społeczny.

II miejsce

Piotr Zwarycz – fotoreportaż ze Szczyrku, gdzie 4 grudnia 2019 roku doszło do wybuchu gazu w trzykondygnacyjnym domu, w wyniku czego zginęła niemal cała trzypokoleniowa rodzina.

 

Życie codzienne
I miejsce

Katarzyna Piechowicz (dla „Dużego Formatu. Magazynu reporterów »Gazety Wyborczej«”) – fotoreportaż powstały w jednym ze śląskich domów dla seniorów, gdzie ludzie u kresu życia są pozostawieni sam na sam ze swoją samotnością.

II miejsce

Tomasz Lazar (freelancer) – fotoreportaż pokazujący, jak zmieniło się życie codziennie w Polsce w związku z pandemią COVID-19.

 

Ludzie
I miejsce

Bartłomiej Busz (Oficyna Wydawnicza Kulawiak) – fotoreportaż o Ukraińcu, który gra amerykańskie folk country. Sasha Boole przez ostatnie cztery lata koncertował w klubach, na festiwalach oraz w nietypowych miejscach całej Europy.

 

Środowisko
I miejsce

Jędrzej Nowicki („Gazeta Wyborcza”) – reportaż o Ende Gelände, ruchu niemieckich aktywistów ekologicznych, którzy chcą zatrzymać wydobycie węgla brunatnego metodą odkrywkową. Fotografie powstały na terenie największej w Europie kopalni węgla brunatnego – Garzweiler, w której aktywiści zablokowali wydobycie na cały dzień.

II miejsce

Jędrzej Nowicki („Gazeta Wyborcza”) – fotoreportaż z kopalni odkrywkowej, która działa w okolicach Konina od lat 40. XX wieku. Cały region zbudował na górnictwie swoją tożsamość. Dziś, w epoce odnawialnych źródeł energii, kopalnie węglowe są powoli wygaszane.
 

Kultura i rozrywka
I miejsce

Monika Krzyszkowska (kolektyw Un-posed) – widzowie teatralni skupiają się na tym, co dzieje się na scenie, fotoreportaż pokazuje pracę osób, króre na spektakularny efekt pracują na zapleczu.

II miejsce

Jakub Porzycki („Gazeta Wyborcza Kraków”) – fotoreportaż z Lelowa na Śląsku, gdzie co roku do grobu cadyka Dawida Bidermana przyjeżdżają ortodoksyjni Żydzi z różnych zakątków świata.

 

PROJEKT DOKUMENTALNY

I miejsce

Radosław Polak, „Father’s Guil(t)” – projekt poświęcony mężczyznom napotkanym przez autora w gruzińskiej Dolinie Pankisi. Większość z nich to doświadczeni wojną byli mudżahedini. W ich historiach autor dostrzegł przeróżne warianty swojej relacji z ojcem, na kolejne wyprawy do Pankisi pojechał razem z nim.

II miejsce

Adam Lach, Napo Images, „Rewizje” – w 2017 roku autor rozpoczął z żoną dokumentalną podróż po kraju w poszukiwaniu tego, co współcześnie kształtuje polską tożsamość. W ciągu trzech lat przejechali 16 tys. km, zrealizowali ponad 200 tematów, przeprowadzili 70 wywiadów, zobaczyli Polskę jako patchwork społeczności, religii, narodowości, poglądów.

Wyróżnienie jury

Marcin Kruk, freelancer, „Ile dam rady przejść” – projekt dokumentujący autoagresywną chorobę żony autora – miopatię. Kobieta żyje z dnia na dzień, budząc się sztywna z bólu, zastanawiając się, ile da radę przejść.

Wyróżnienie jury

Piotr Tracz dla Agencji Reporter – Mariusz Kupczak urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym, zanikiem mięśni i prawostronnym niedowładem kończyn. Na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, mimo tego postanowił zostać zawodowym kulturystą.

 

PHOTO BOOK OF THE YEAR 2019

Mariusz Forecki, „Mechanizm. Polska 1988–2019” – fotograficzna opowieść o tym, jak zmieniała się Polska. Autor nie ocenia, jest obserwatorem rzeczywistości – tej szarej, codziennej i tej z pierwszych stron gazet. Polska na zdjęciach Foreckiego to tytułowy mechanizm.

 

NAGRODA INTERNAUTÓW

W tym roku po raz pierwszy wręczono także Nagrodę Internautów, której partnerem jest Onet.pl. W głosowaniu widzów zwyciężyła fotografia Szymona Górskiego (Agencja Fotograficzna Press Focus) przedstawiająca brata pocieszającego sfaulowanego zawodnika z dziecięcej drużyny gminy Dolice. Zdjęcie było nominowane w kategorii Sport.