Zobacz galerię >>>

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo to konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Organizowany jest od 2005 roku przez magazyn „Press”.

W tegorocznej edycji spośród ok. 4,8 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży.  O nagrody za zdjęcia, reportaże i projekty dokumentalne walczyło76 fotografów.

Nagrodę główną Grand Press Photo 2018 odebrał Adam Lach (Napo Images). Jego zwycięska praca, okrzyknięta Zdjęciem Roku 2018, przedstawia uczestników protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. Zdjęcie powstało 24 lipca 2017 roku w trakcie demonstracji (tzw. łańcucha światła) w Warszawie.

Duży sukces odniósł fotograf National Geographic - Marcin Zaborowski. Jego fotografia zdobyła I miejsce w kategorii Wydarzenia. Nagrodzona praca przedstawia kobietę z grupy uchodźców Rohingja, muzułmańskiej mniejszości etnicznej, która w Mjanmie jest celem prześladowań i poszukuje schronienia w Bangladeszu.

- Wielka radość po wczorajszej gali Grand Press Photo 2018 (…). Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy pomagali mi przez ostatni pięć lat w realizacji projektu (…). Co ciekawe, to był także mój debiut bezlusterkowy (...) Pozornie mały aparacik jednak czyni cuda - napisał Marcin Zaborowski na swoim profilu na Facebooku.

W magazynie publikowaliśmy też wcześniejszy reportaż Marcina Zaborowskiego z jego pobytu w bangladeskim obozie dla uchodźców („Wygnańcy”, National Geographic nr 6/2014), część zdjęć składających się na fotoreportaż "Niezarejestrowani" znajdziecie na naszej stronie internetowej, a na instagramowym profilu @natgeopl możecie zobaczyć fotografie z aktualnych projektów fotografa.

Gratulujemy!