Piąty sezon serialu "Gra o tron" miał wczoraj światową premierę. Pierwszy odcinek wyemitowano w 170 krajach! Postanowiliśmy wyruszyć w podróż po serialowych krainach.

Serialowa turystyka

Okazuje się, że najnowszy sezon kręcono głównie w Hiszpanii i Chorwacji – w sam raz na wakacje! Przewiduje się, że w miejscach, w których pracowała ekipa „Gry o tron”, można spodziewać się wzmożonego ruchu turystycznego.

Już teraz biura turystyczne oferują wycieczki objazdowe po miejscach związanych z „Grą”, chorwacka informacja turystyczna proponuje tematyczne mapy. Zagorzali fani od pierwszego sezonu pielgrzymują śladami serialowych bohaterów.

Topografia Siedmiu Królestw

W piątej serii Dubrownik „wciela” się w King’s Landing, a irlandzkie plenery zamieniają się w krajobrazy królestwa rodu Starków. Gdzie jeszcze zabierze nas ekipa filmowa „Gry o Tron”? Gdzie naprawdę znajdują się fantastyczne krainy? Oto 5 miejsc, które będziemy mieli okazję zobaczyć w nowym sezonie. Zapraszamy w podróż!

 

1.   Park Narodowy Krka, Chorwacja

(Fot. Shutterstock)

Wiele scen kręconych na świeżym powietrzu rozgrywa się właśnie tutaj. Park Krka to  jeden z największych parków narodowych w Chorwacji. Krajobraz jest bajkowy! Czy może raczej serialowy. Przepływająca przez park rzeka tworzy wodospady i kaskady. Znajduje się tu malownicze jezioro, pośrodku którego - na wyspie - „wyrasta” XV-wieczny klasztor. Zachwyca miejscowa fauna i flora, tylko smoków brak. 

2.   Osuna, Hiszpania

(Fot. Shutterstock)

To położone na uboczu turystycznych szlaków malownicze miasteczko w hiszpańskiej  Andaluzji. Jego historia sięga czasów starożytnych. W serialu pierwszoplanową rolę odgrywa budynek z charakterystycznymi wieżami. W rzeczywistości to 500-letni budynek Uniwersytetu Osuna. Z doniesień wynika, że rozegrała się tu jedna z serialowych batalistycznych scen.

3.   Dubrownik, Chorwacja

(Fot. Shutterstock)

Znany też jako Perła Adriatyku w „Grze o tron” zamienia się w King’s Landing. Między uroczymi kamienicami dochodzi do niezliczony dźgnięć nożem. Dubrownik stanowi też scenografię  kazirodczego romansu i słodkiego zwycięstwa Tyriona. Malownicze miasteczko o pierwotnie warownym charakterze to prawdziwa mekka dla fanów serialu. W zeszłym roku odwiedziło je ponad 13 mln turystów!

4.   Belfast, Irlandia Północna

(Fot. Shutterstock)

Okolice stolicy Irlandii Północnej posłużyły za krajobrazy królestwa rodu Starków. Wiele wnętrz zostało zaaranżowanych w tutejszym studiu filmowym, ale już sceny rozgrywające się na zewnątrz, jak np. te z obozu Winterfell, rozegrały się w irlandzkich plenerach. Oscar należy się deszczowej aurze Irlandii Północnej. Podobno nawet królowa Elżbieta wpadła tu z wizytą, aby przyjrzeć się pracy ekipy filmowej.

5.    Pałac Alhambra, Granada, Hiszpania

(Fot. Shutterstock)

Wspaniały kompleks pałacowy wraz z przylegającymi do niego ogrodami wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ornamenty układa się w imponującą mozaikę – wszystkie zostały rozmieszczone według wzoru matematycznego. Nazwa kompleksu po arabsku oznacza “Czerwoną twierdzę” – w sam raz dla królestwa Dorne! Czy w „Grze o tron”  Pałac Alhambra obróci się w proch? Będziemy musieli oglądać.