Magdalena Gorzkowska, była zawodowa lekkoatletka, obozuje pod K2 od początku stycznia. Przez ostatni miesiąc odbyła dwie wspinaczki aklimatyzacyjne, czekając na okno pogodowe, aby spróbować zdobyć szczyt. Po wielu dniach oczekiwania prognozy zaczęły sprzyjać polskiej himalaistce. 

Gorzkowska poinformowała na Facebooku: 

"No i wyklarowało nam się okno pogodowe. Czekałam do ostatniej chwili z planem ataku szczytowego, gdyż prognozy są bardzo niestabilne, lecz teraz spokojnie można powiedzieć, że 4 i 5.02 to bardzo dobre dni na szczyt, w związku z tym nasz plan jest następujący:
2.02- dojście do C1 (6070m)
3.02- dojście do C2 (6550m)
4.02- dojście do C3 (7300m), odpoczynek i wyjście na szczyt. Obóz 4 pomijamy"

Sportsmenka dodała, że pogoda poprawiła się w "nienajlepszym" dla niej terminie, bo ostatnio źle się czuje. "Akurat wczoraj cały dzień spędziłam na wymiotowaniu. Dziś czuje się lepiej i powoli dochodzę do siebie" - napisała. 

Zapewniła, że zdaje sobie sprawę z tego, że pogoda może ulec nagłej zmianie. Podkreśliła też, że najważniejsze jest dla niej zdrowie i bezpieczeństwo w trakcie wyprawy.

Magdalena Gorzkowska wspina się ramach dużej wyprawy pod szyldem agencji Seven Summit Treks, która zapewnia poręczowanie w drodze na szczyt. Początkowo Polka miała wspinać się wspólnie z Waldemarem Kowalewskim, który niestety już w pierwszych dniach wyprawy musiał zostać ewakuowany z bazy pod K2 po tym, jak odnowiła się jego dawna kontuzja. Himalaistce wciąż towarzyszy wspinacz i fotoreporter Oswald Rodrigo Pereira. 

W trakcie drugiej z wypraw aklimatyzacyjnych Gorzkowska była świadkiem wypadku hiszpańskiego himalaisty Sergi Mingote, który na skutek doznanych obrażeń zmarł. Po tym wydarzeniu lekkoatletka zapowiedziała, że nie będzie dążyć do ustanowienia rekordu kosztem zdrowia i życia. 

16 stycznia 2021 grupa dziesięciu Nepalczyków jako pierwsza w historii zdobyła szczyt K2 zimą. Grupa składała się z następujących osób: Mingma Gyalje Sherpa, Nirmal Purja, Mingma David Sherpa, Gelje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa. Nirmal Purja wszedł na szczyt bez wspomagania tlenem. 

Gorzkowska ma szansę zostać pierwszą kobietą, która zdobędzie K2 zimą. Trzymamy kciuki!