Według ostatnich dostępnych informacji z 2016 roku, na świecie pozostało nie więcej niż 3800 małp tego gatunku. Oznacza to, że w ciągu 12 lat wyginęło ok. 1200 osobników. W porównaniu z ich niedalekimi krewnymi, gorylami zachodnimi, to zaledwie garstka. Kuzynów z zachodu jest ponad 100 tysięcy. Tylko jedna samica goryla nizinnego żyje w niewoli. Można ją zobaczyć w ZOO w belgijskiej Antwerpii.

Goryl nizinny: charakterystyka

Goryle dzielą się na cztery podgatunki. Podstawowy podział to goryle wschodnie i zachodnie (wschodni i zachodni brzeg rzeki Kongo), które to natomiast dzielą się na górskie i nizinne. Interesujące nas goryle wschodnie nizinne to podgatunek wyjątkowy. Po pierwsze z racji rozmiarów, po drugie z racji czyhających na nie zagrożeń.

Wschodnie goryle to prawdziwe kolosy. To jednocześnie największy podgatunek goryla i największe żyjące naczelne. Średnia waga samców to ok. 160 kg, ale największy odkryty na wolności osobnik ważył aż 267 kg! Rozpiętość ramion samców dochodzi do nawet 2,6 metra a ich wzrost w pozycji stojącej do 185 centymetrów. Samice są nieco niższe i lżejsze, ważąc mniej więcej połowę tego, co samce. 

Najbardziej charakterystyczną cechą samców goryla są srebrne plecy (silverback). Srebrzysty wygląd jest spowodowany przez krótkie, białe włosy, które nie są oznaką starości, natomiast pokrywają plecy samców.Ta cecha rozwija się, gdy samce są w pełni dorosłe - zwykle w wieku około 15 lat.  
Wschodnie goryle nizinne żyją w stadach liczących nawet 30 osobników. Są to zwierzęta towarzyskie i raczej spokojne. W grupie dominuje samiec, z którym żyje kilka samic i ich potomstwo. Zdarza się jednak, że goryle tworzą... haremy, które mogą składać się z dwóch dorosłych samców. Takie układ spotykany jest w aż 1/3 grup tych małp w Afryce Wschodniej.

Gdzie żyją i co jedzą goryle nizinne?

Wschodnie goryle nizinne, z łac. Gorilla beringei graueri, żyją w lasach wschodniego Kongo. Największe populacje tego gatunku przetrwały w parkach narodowych Kahuzi-Biega i Maiko, w rezerwacie Tayna i w masywie Itombwe.

Zwierzęta te to przede wszystkim wegetarianie. Żywią się przede wszystkim owocami, liśćmi, łodygami i korą drzew. Czasami urozmaicają dietę mrówkami, czy termitami. 

Ile żyje goryl nizinny?

Z racji swojego raczej spokojnego uosobienia i rozmiarów, które odstraszają potencjalnych przeciwników, goryle są dość długowieczne. Trudno niestety o dokładne dane dotyczące konkretnie wschodnich goryli nizinnych, ale średnia dla goryli w ogóle wynosi 30-40 lat w naturalnych warunkach. W ogrodach zoologicznych są w stanie przeżyć nawet 10 lat dłużej.

Za najdłużej żyjącego wschodniego goryla nizinnego uważa się goryla Massę z filadelfijskiego ZOO, który przeżył aż 54 lata.