Bezpłatna aplikacja „Ratunek” dzięki 3 kliknięciom pozwoli wezwać pomoc. W sytuacji zagrożenia wystarczy dotknąć ekran telefonu (trzykrotne kliknięcie ma zabezpieczać przed przypadkowym uruchomieniem). Aplikacja automatycznie wybierze numer kontaktowy i połączy z dyspozytorem GOPR. Jednocześnie do służb ratowniczych wysłany zostanie sms z informacją o miejscu wypadku z dokładnością do 3 metrów. Dostępna na telefony komórkowe aplikacja wykorzystuje sygnał  GPS. Funkcja Książeczki Medycznej umożliwia wprowadzenie danych istotnych w razie wypadku: imię, nazwisko, kontakt do osoby, którą należy powiadomić, informacje o chorobach czy grupie krwi. W momencie zgłoszenia ratownicy będą mieć dostęp do wszystkich danych.     
 

Ratownicza rewolucja?
 

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe we współpracy z Paga Solutions i operatorem Plus udowadniają, że nowe technologie mogą przekładać się na bezpieczeństwo w górach. Z doświadczeń GOPR wynika, że poszkodowani mają problem ze wskazaniem miejsca, w którym się znajdują. - Często tracimy sporo czasu na ustalenie domniemanego miejsca wypadku - mówi Mariusz Zaród, naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR. Dzięki  sygnałowi wysyłanemu przez aplikację ratownicy zaoszczędzą czas na poszukiwania. Dysponując udzielanymi przez aplikację informacjami, sprawniej przygotują się do akcji ratunkowej, a dostęp do danych o stanie baterii w telefonie ofiary pozwoli zaplanować kontakt. Czy łatwość połączenia z GOPR przełoży się na nadmierne, nieraz bezpodstawne korzystanie z pomocy ratowników? Przeciwnie. W sytuacjach, w których turysta zabłądzi, ratownik przyjmujący zgłoszenie, znając jego położenie, będzie mógł przekazać wskazówki dotyczące bezpiecznego powrotu, co pozwoli uniknąć akcji poszukiwawczej.
 

Więcej informacji znajdziesz na stronie aplikacji.
 

 

________________________________________

Właśnie trwa 10. edycja konkursu TRAVELERY. To najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze. Zagłosuj na "Podróż roku" i poznaj nominowanych w kategroii "Podróżników Online":