W tym roku obchody Dnia Wiatru koordynowane są przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) wraz  z Global Wind Energy Council (GWEC).

W  trakcie tegorocznych obchodów zorganizowanych zostanie  tysiące wydarzeń w ponad 25 krajach  na całym świecie. Otwarte dni na farmach wiatrowych, eventy, konferencje, konkursy malarskie, prezentacje samochodów napędzanych wiatrem to niektóre z szeregu działań. W ramach obchodów Globalnego Dnia Wiatru, wspólnie z firmami Fotki oraz Samsung przy wsparciu National Geographic, został zorganizowany także konkurs fotograficzny, na który nadesłano zdjęcia pokazujące
w oryginalny sposób technologię, jaką jest energetyka wiatrowa. Na stronie internetowej, www.globalwinddday.org można obejrzeć zdjęcia nadesłane na konkurs. Ponadto witryna dostarcza informacji o kampanii i sieci stowarzyszeń branżowych oraz firmach organizujących dostępne publicznie imprezy w dniu 15 czerwca.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej koordynuje działania związane z Dniem Wiatru
w Polsce. 15 czerwca 2009 r. w Szczecinie zaplanowano konferencję prasową z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Pana Stanisława Gawłowskiego. Tematem przewodnim spotkania będzie Globalny Dzień Wiatru i jego znaczenie w podnoszeniu świadomości i akceptacji społecznej w zakresie energetyki wiatrowej. Ponadto przedstawicielom mediów zostaną przedstawione najbardziej aktualne dane związane z rozwojem rynku energetyki wiatrowej w Polsce.
W czerwcu zeszłego roku ponad 90 000 osób uczestniczyło w obchodach w 20 krajach UE, od konkursów rysunkowych dla dzieci, po warsztaty energetyczne, zorganizowane w ramach Europejskiego Dnia Wiatru 2008. 185 farm wiatrowych otworzyło swoje podwoje dla rodzin, organizując dni otwarte.

W Polsce w obchodach Dnia Wiatru wzięło udział około 15 tysięcy mieszkańców Poznania. Imponujące wiatraki wykonane przez dzieci z poznańskich szkół podstawowych w ramach konkursu ogłoszonego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, ścieżka edukacyjna, występy muzyków, show Eureki, podczas którego uczestnicy mogli sami przeprowadzić widowiskowe doświadczenia oraz koncert gwiazdy dnia – zespołu Tytusa Wojnowicza z Przyjaciółmi, były gwarancją niezapomnianej zabawy. Korzystając z zaproszenia Urzędu Miasta Poznania, przygotowano również w Ogrodzie Botanicznym wykład na temat energetyki wiatrowej.

www.globalwindday.org