Podróżowanie a koronawirus. Chaos informacyjny?

Wkrótce - 7 lipca - Dubaj ponownie otworzy się dla zagranicznych turystów. Po przylocie podróżni będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub przejść test na lotnisku w Dubaju. Kambodża wprowadziła nowe zasady dla turystów, które obejmują obowiązkową wpłatę w wysokości 3000 USD na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia COVID-19. Ze względu na wzrost zachorowań loty do Pekinu zostały wstrzymane, a tzw. lockdown - przywrócony. Chorwacja również ponownie zamknęła granicę, ale tylko dla krajów sąsiedzkich.

Świat zaczyna się otwierać po pandemii koronawirusa, można się jednak pogubić w gąszczu najnowszych regulacji. Jest teraz prosty sposób na sprawdzenie dokąd można podróżować i na jakich warunkach będzie się to odbywać.


Mapa regulacji dla podróżnych w czasie pandemii COVID-19

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) - organizacja handlowa skupiająca kilkuset przewoźników transportu lotniczego z całego świata, stworzyła interaktywną mapę przepisów dla podróżnych. Zawiera ona niezbędne informacje, takie jak: aktualna polityka graniczna danego kraju, wymagana dokumentacja, obowiązek kwarantanny itp. Zebrane w jednym miejscu dane pozwalają zarówno liniom lotniczym, jak i podróżnym szybko rozeznać się w aktualnych ograniczeniach.

Na mapę zostały naniesione oznaczenia kolorystyczne w zależności od poziomu obostrzeń w danym kraju (dane stale aktualizowane przez IATA) i podzielone na cztery kategorie: całkowicie restrykcyjne, częściowo restrykcyjne, nieograniczone lub w trakcie zbierania danych.

Wystarczy najechać kursorem na dany kraj i kliknąć, by znaleźć informacje o aktualnie obowiązujących przepisach. Dane są pozyskiwane przez IATA jedynie z wiarygodnych źródeł: od agencji rządowych i linii lotniczych.

 

Gdzie można podróżować? Dokąd można latać?

Okres wakacyjny prawdopodobnie wpłynie na zwiększenie ruchu międzynarodowego, a kraje utrzymujące się w dużym stopniu z turystyki będą walczyć o klientów. Na innych zasadach spędzimy wakacje w Grecji, Włoszech czy Hiszpanii, a brak jednolitych wytycznych i procedur dotyczących przemieszczania się między krajami może być źródłem zamieszania. Dlatego przed zakupem wycieczek i biletów warto zajrzeć na stronę IATA.

Organizacja podkreśla jednak, by nie traktować mapy jako jedynego źródła informacji. Chociaż jest rzetelnym i przydatnym narzędziem, przepisy dotyczące podroży w czasie pandemii ciągle ewoluują, a każdy kraj ustanawia własne zasady. - Zachęcamy podróżnych do samodzielnego odwiedzenia oficjalnych stron rządowych, by uzyskać najdokładniejsze i najbardziej aktualne informacje przed zarezerwowaniem podróży - czytamy na stronie IATA.

 

Mapa „otwierającego się” świata?

Mapa podróży w dobie pandemii koronawirusa oprócz praktycznego wymiaru,  ma jeszcze jeden - refleksyjny. Umieszczenie danych na temat restrykcji w jednym miejscu, daje obraz sytuacji międzynarodowej. Dla jednych być może uspokajający (uzasadnione zamknięcie), dla innych niepokojący - większość z nas przez całe swoje życie nie doświadczyła „zamknięcia świata”, który ta mapa wymownie ilustruje.

 

Na podstawie: travelandleisure.com