- Polskie miasto Gdańsk warte jest nagrody Księżnej Asturii w kategorii "Zgoda", bo jego przeszłość jak i teraźniejszość są przykładem wyczulenia na cierpienie, solidarności, obrony wolności i praw człowieka a także na niezwykłą hojność - stwierdził szef jury i były prezydent regionu Asturias, Javier Fernández. 

Nagrodę z rąk króla Hiszpanii Filipa VI odbierze prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. Uroczystość będzie transmitowana także w internecie przez publiczną telewizję TVE wprost z teatru Campoamor w stolicy Asturii, Oviedo.


Dla hiszpańskich monarchistów będzie to także okazja by posłuchać pierwszego publicznego wystąpienia 13-letniej księżniczki Leonor. Jak informuje portal gdansk.pl, na uroczystości obecna będzie także królowa Letycja oraz 12-letnia księżniczka Sofia.

- To nagroda dla nas wszystkich, gdańszczanek i gdańszczan. Wolność i solidarność to szczególnie bliskie idee każdemu z nas. To w Gdańsku pokazaliśmy światu, że rewolucje można przeprowadzić w sposób pokojowy, na drodze niełatwego, długiego dialogu. Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia – powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - 

Wśród wcześniejszych laureatów w kategorii Zgoda jest m.in Unia Europejska. Wcześniej nagroda trafiła także m.in. do fundacji SOS Wioski Dziecięce, miasta Berlin, instytutu Yad Vashem, czy UNICEF-u. Władze Gdańska informują, że w zgłoszenie kandydatury miasta zaangażował się tuż przed tragiczną śmiercią śp. Paweł Adamowicz, pisząc do autorytetów w kraju i Europie listy o poparcie wniosku. Z tego powodu i na zaproszenie fundacji Księżnej Asturii udział w ceremonii przyznania nagrody weźmie także rodzina śp. prezydenta Pawła Adamowicza.

Przyznawana co roku w 8 kategoriach Nagroda Księżnej Asturii w świecie hiszpańskojęzycznym cieszy się prestiżem porównywalnym do nagrody Nobla. W tym roku wyróżnieni zostali również: w kategorii sztuka Peter Brook, w kategorii komunikacja i nauki społeczne Muzeum Prado, w kategorii współpraca międzynarodowa Salman Khan, w kategorii sport Lindsey Vonn, w kategorii literatura Siri Hustvedt, w kategorii nauki społeczne Alejandro Portes, w kategorii badania naukowe i techniczne Joanne Chory oraz Sandra Myrna Diaz.

Poza tytułem zwycięzcy i 50 tys. euro (214 tys. zł) laureaci otrzymują też statuetkę zaprojektowaną przez hiszpańskiego rzeźbiarza Joana Miró. Prezydent Dulkiewicz już zapowiedziała, że o celu na jaki zostanie przeznaczona nagroda zdecydują mieszkańcy Gdańska w internetowym głosowaniu.

Jan Sochaczewski