Jedynym ratunkiem jest wówczas wezwanie ratowników GOPR, którzy w skrajnie trudnych warunkach docierają do ludzi potrzebujących pomocy. Tegoroczna zima udowodniła że hasło „Góry tylko dla rozważnych” wciąż nie straciło na swojej aktualności, a niepozorne Beskidy dla nieprzygotowanych turystów okazują się wciąż śmiertelną pułapką. Statystyki nie kłamią. Rocznie „goprowcy” biorą udział w blisko 2000 wypraw, akcji oraz różnego rodzaju interwencji górskich.

Chcąc zapobiegać wszelkim potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom w górach i odpowiednio przygotować turystów na wyjście na szlaki, Fundacja GOPR nieprzerwanie prowadzi program profilaktyczny „Akademia GOPR”, w ramach którego organizowane są liczne szkolenia, warsztaty i prezentacje na terenie całego kraju. Fundację tworzą ratownicy GOPR-u, dla których codzienna, niezwykle odpowiedzialna praca jest również pasją. Aby zapewnić najwyższy poziom udzielania pomocy, Fundacja dba o bezpośrednie potrzeby GOPRu, związane z koniecznością rozwoju technicznego, napraw i modernizacji sprzętu ratowniczego oraz rozwoju infrastruktury Górskiego Pogotowia.

Czym jeszcze zajmuje się Fundacja? Zapewnia możliwość stałego podnoszenia poziomu wyszkolenia górskich ratowników i psów ratowniczych. Działają oni często pod presją czasu, nierzadko w wymagającym, surowym terenie oraz skrajnie trudnych warunkach pogodowych. Fundacja dba także, o tych ratowników, którzy wymagają skomplikowanych operacji lub z racji wieku czy chorób wymagają wsparcia, leczenia i rehabilitacji. Wydatków, które nie mogą czekać ani chwili jest sporo. GOPR w około 50 proc. utrzymuje się z dotacji budżetowej MSWiA, natomiast o pozostałe środki muszą zadbać sami ratownicy.

Fundacja GOPR, utworzona na rzecz wspierania i rozwoju ratownictwa górskiego otrzymała status Organizacji Pożytku Publicznego. W praktyce oznacza to możliwość przekazania 1% podatku od osób fizycznych dla GOPR. W ramach kampanii 1%, Ratownicy GOPR gorąco zachęcają wszystkich sympatyków nie tylko do wskazania KRS naszej fundacji w zeznaniu podatkowym, lecz również do wsparcia podczas promocji i informowania społeczeństwa o możliwości wspierania ich potrzeb. Wspierając ratowników spod znaku błękitnego krzyża, wspieramy wysiłek ludzi ratujących zdrowie i życie ludzkie w górach.