Góry jednak to nie tylko wspinanie – to także freeride. Dla miłośników ekstremalnej jazdy poza trasą odbędzie się specjalny „Pure Powder panel freeride”.

Uwaga lawiny

Jednym z tematów szeroko omawianych podczas każdego Krakowskiego Festiwalu Górskiego są lawiny. Tak będzie także w tym roku - w sobotę 8 grudnia Waldemar Niemiec i Tomasz Nodzyński  poprowadzą panel: "(Nie) bezpiecznie w górach", na którym będzie mowa o zagrożeniach związanymi z lodowcami i lawinami.

Zaraz potem odbędzie się spotkanie z Naczelnikiem TOPR Janem Krzysztofem oraz wykład Andrzeja Maciaty: "Metoda ustalania stopnia zagrożenia lawinowego - analiza wypadków lawinowych 2010-2012".

Kolejny punkt bloku lawinowego to "Plecaki lawinowe w praktyce" - niezależny test terenowy. Wyniki testu zaprezentują Marek Biskupič, Tomasz Nodzyński oraz Paweł Chrustek.

Również w sobotę Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich (IVBV) poprowadzi warsztaty "ABC poruszania się po lodowcach".

Temat lawin kontynuowany będzie w niedzielę 9 grudnia. Marcin Józefowicz opowiadać będzie o plecakach wypornościowych (test ABS), detektorach lawinowych i nowościach lawinowych z IKARu Krynica 2012. Będzie można również obejrzeć sprzęt z bliska i wygrać udział w kursie lawinowym. 

Wspinaczka w górach

O zimowym wspinaniu w Tatrach opowie Janek Kuczera, który w ramach sobotnich "Porad zimowych" będzie radził, jak przygotować się do wspinaczki zimowej, jakie drogi wybierać na początku górskiej przygody oraz na dalszym etapie wspinaczkowego zaawansowania.

Tymczasem Bogusław Kowalski podzieli się swoimi przemyśleniami o niebezpieczeństwach związanych ze wspinaniem w prelekcji: "Ryzyko we wspinaczce wysokogórskiej". Opowie między innymi o strategii i taktyce w górach, o psychologicznych aspektach podejmowania decyzji, by wreszcie przeanalizować najczęstsze błędy popełniane przez wspinaczy.

Białe szaleństwo w wydaniu „Pure Powder”

Częścią tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Górskiego będzie panel „Pure Powder” w całości poświęcony jeździe poza trasami, przeznaczony zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów.

Panel poprowadzą m.in.: Jan Olszyński - twórca portalu freeridowego Powder.pl i organizator Freeride Festiwalu oraz Tomasz Dębiec - współzałożyciel i redaktor freeridowego magazynu Pure. Obok nich wystąpi wielu świetnych freeriderów, podróżników i instruktorów narciarstwa.

Tematem warsztatów będą: strefy skialpinistyczne i freeridowe na Słowacji (Tatry na legalu), miejscówki do freeridowej jazdy w dalekiej Japonii (Japoński kataklizm), niezbędne informacje dotyczące sprzętu (Dobre podejście - wiązania do podchodzenia, splitboard, rakiety, foki). Będzie też traperski poradnik dla freeridera ABC BC, czyli jak radzić sobie z problemem noclegu i jedzenia podczas górskiego wypadku.

Panel wzbogaci obraz „Breaking The Line”, opowiadający o narciarzach i snowboardzistach szukających ciekawych miejsc na zjazdy. Dodatkowo w sobotę odbędzie się blok filmowy z takimi głośnymi hitami jak "All I Can", "White Silk Road" i polska premiera "Further"

Również narciarstwu, ale skitourowemu poświęcony będzie sobotni panel Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mikołaj Bielański przedstawi wyniki monitoringu tej formy aktywności przeprowadzanego na terenie Parku w ostatnich sezonach.

Po prezentacji będzie można podyskutować na tematy związane z narciarskim udostępnianiem terenu Parku. TPN reprezentować będzie Szymon Ziobrowski i Bogusława Chlipała.

Szczegóły dotyczące dokładnego miejsca i godzin, w jakich odbywać się będą poszczególne panele dostępne są na stronie www.kfg.pl oraz www.facebook.com/FestiwalGorski, a także o panelu freeride na: http://www.facebook.com/events/336614796437820/