Francuscy radni uchwałę o zakończeniu współpracy z Polakami przyjęli jednogłośnie 14 lutego. Decyzję podjęli po tym, jak dowiedzieli się, że Tuchów przyjął rezolucję o „gminie wolnej od ideologii LGBT+”. To głosowanie miało miejsce w maju 2019 roku, a Tuchów był jedną z wielu polskich gmin, gdzie tego typu zapis został przyjęty.

– Mimo że wiedzieliśmy, że polski rząd propaguje homofobię, byliśmy zdumieni, gdy odkryliśmy, że miasto Tuchów przegłosowało tę uchwałę – skomentowała całą sprawę Colette Martin-Chabbert, doradczyni mera gminy Saint-Jean-de-Braye ds. międzynarodowych w rozmowie z France Info.

Francuzka powiedziała też, że Polacy byli „zaskoczeni i urażeni decyzją”. – Myślę, że nie rozumieją czemu nas to szokuje – podkreśliła.

Władze francuskiej gminy podkreślliły , że kwestia homofobii jest dla nich bardzo istotna, bowiem właśnie w regionie Loiret znajdowały się obozy koncentracyjne, w których umieszczano m.in. homoseksualistów. – Nie możemy akceptować decyzji takich jak ta, podejmowanych z lekceważeniem praw człowieka – podkreśliła doradczyni mera Saint-Jean-de-Braye.

 

Bart Staszewski prowadzi akcję piętnującą gminy "wolne od LGBT". Symboliczne tabliczki pojawiły się w niektórych miejscowościach (fot.  Facebook.com/bartstaszewskiaktywista)

 

"To stanowisko partyjne"

Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa, w rozmowie z Onet.pl tłumaczy, że Francuzi podjęli decyzję bez kontaktu z władzami małopolskiej gminy i nie czekając na wyjaśnienia.

– Wyjaśnialiśmy osobom z Saint-Jean-de-Braye, że jest to stanowisko partyjne narzucone z góry, z którym się nie identyfikujemy. Nie byłam inicjatorem i nie popierałam tej uchwały. Nie jestem zwolennikiem radykalnych działań w samorządzie – przyznaje Marszałek.

– Finansowo nie tracimy nic, ale jest to cios wizerunkowy, bo kończymy współpracę w bardzo złych okolicznościach – zaznacza burmistrz Tuchowa.

Podkreśla, że najbardziej boli ją fakt, że wszyscy mieszkańcy gminy zostali pokazani w złym świetle i przedstawieni jako homofobowie.

Burmistrz na razie nie widzi szans na odnowienie współpracy z francuską gminą w przyszłości.

W Polsce już kilkadziesiąt gmin ogłosiło się wolnymi od LGBT. Ostatnio zrobiło się o nich znowu głośno, gdy Bart Stachowski – aktywista LGBT i reżyser – rozpoczął akcję, w której m.in. pozował na tle tablic z nazwami miast i napisem „LGBT – FREE ZONE”.

 

Katarzyna Grzelak