Współczesna cywilizacja musi mierzyć się z licznymi problemami. Największym z nich są zmiany klimatyczne, ale eksploatacja i niedbanie o środowisko objawia się nie tylko coraz wyższymi temperaturami na całym świecie.

Rewolucja w sprzedaży owoców i warzyw

Nadmierna produkcja i zużycie plastiku najbardziej dotyka wodne ekosystemy. Naukowcy donoszą, że szczególnie narażone na działanie człowieka są małe żółwie morskie. Wiele z nich nie dożywa roku. Zwierzęta morskie dławią się wyrzucanymi do wody plastikowymi odpadami, które w reakcji z promieniami słonecznymi rozkładają się na tysiące szkodliwych związków chemicznych.

Najskuteczniejszą metodą na ograniczenie zużycia plastiku jest przynajmniej częściowe wyeliminowanie go z naszej codzienności. Od kilku lat Polacy coraz częściej chodzą na zakupy z własnymi torbami wykonanymi na przykład z lnu. Tendencja ta wzrosła po tym, jak większość sklepów wprowadziła opłaty za siatki. Francuzi postanowili pójść o krok dalej.

Od stycznia 2022 r. we Francji wprowadzony zostanie zakaz pakowania prawie wszystkich owoców i warzyw w plastikowe opakowania. Na liście znalazły się między innymi pory, bakłażany, pomidory, jabłka, banany i pomarańcze. Do 2026 r. zakaz obejmie wszystkie owoce.

– Codziennie zużywamy skandaliczną ilość jednorazowych opakowań z plastiku. Ustawa o gospodarce w obiegu zamkniętym ma na celu ograniczenie ich zużycia i zastąpienia opakowaniami wielokrotnego użytku lub nadającymi się do recyklingu – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Środowiska.

Szacuje się, że obecnie 37 proc. owoców i warzyw jest sprzedawana w plastikowych opakowaniach.

Francja walczy z plastikiem

Francois Roch – prezes francuskiej federacji sprzedawców owoców – podkreśla, że przejście z plastiku na tekturę będzie trudne do wprowadzenia w tak krótkim czasie.

– Ogólnie sprzedaż produktów luzem jest skomplikowana, ponieważ klienci dotykają owoce w sklepie, a ludzie nie chcą potem takich produktów – komentuje.

Zakaz pakowania owoców i warzyw w plastikowe opakowania jednorazowego użytku to część wieloletniego programu mającego na celu stopniowe wycofanie tego tworzywa. W 2021 r. we Francji zakazano już sprzedaży plastikowych słomek, kubków i sztućców oraz styropianowych pudełek na wynos. To dopiero początek walki Francuzów z plastikiem. Również od 2022 r. w miastach mają stanąć publiczne krany z wodą pitną, aby ograniczyć kupowanie butelek.

Źródło: Reuters