Joanna Mrówka pracuje jako starszy wykładowca w Katedrze Matematyki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Jest laureatka m.in. Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic, Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto (Zdjęcie Roku 2016), Leica Street Photo czy Lens Culture Street Award. Od kilku lat współpracuje z Agencją Fotografów Forum.

Jak mówi, aparat towarzyszy jej niemal od zawsze, a jej przygoda z fotografią zaczęła się od gwiazdkowego prezentu. – Pierwszy aparat, Smienę 8m, dostałam od świętego Mikołaja w wieku 7 lat i tak się zaczęło. Poprzez robienie zdjęć na wycieczkach (szkoła podstawowa), fotografię krajobrazową (liceum), studia (fotografia podróżnicza i początki Broniszowa) aparat towarzyszy mi do dziś – przyznaje Joanna Mrówka. 

Drzwi do profesjonalnej fotografii i rozgłos w kraju przyniosły jej pierwsze duże wyróżnienia, w tym wygrana w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic. 

– Myślę, że lata 2015-2016 to moment mojego wyraźnego zaistnienia w środowisku fotograficznym. W 2015 roku dostaję zaproszenie do dołączenia do Agencji Fotograficznej Forum, co otwiera mi drzwi do konkursów prasowych, wygrywam Wielki Konkurs Fotograficzny NG oraz międzynarodowy Lens Culture Street Awards. Rok później moja fotografia zostaje zdjęciem roku w konkursie Bz WBK Press Foto 2016 – mówi fotografka.

W prasie i w sieci obok jej nazwiska najczęściej można znaleźć adnotację „fotografka uliczna”. Sama Joanna przyznaje, że od fotografii ulicznej nie ucieka, ale bardziej ceni reportaż. 

– Zdecydowanie najbardziej cenię fotografię reportażową i ta według mnie jest prawdziwym wyzwaniem. Fotografię uliczną, bardzo popularną teraz, traktuję jako ćwiczenie z patrzenia, refleksu, sprawności fotograficznej. Za podróżami tęsknię ogromnie. A w podróży jak w Polsce - jak tylko czas pozwala reportaż, jak nie, to ćwiczenia z patrzenia, czyli street – podkreśla. 

Joanna  Mrówka, uhonorowana tytułem Artiste FIAP, jest też autorką i współautorką wielu wystaw fotograficznych - indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych. Brała aktywny udział m.in. w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych pod patronatem FIAP, zdobywając wiele medali, nagród i wyróżnień. Prowadzi też warsztaty fotograficzne, między innymi w ramach Akademii Odkryć Fotograficznych. Od 2015 roku stale współpracuje z Agencją Fotografów Forum. 

Na łamach national-geographic.pl Joanna Mrówka będzie prezentować wybrane fotoreportaże, opowie o najważniejszych ujęciach w swojej karierze, a także o tym, jakie rady dałaby tym, którzy dziś chcą zacząć swoją przygodę z fotografią. Zapraszamy do śledzenia cyklu Fotograf Miesiąca National Geographic!