Na warsztatach, wraz z polskim fotografem, pracowało piętnaścioro młodych Kenijczyków. Ekspozycja zawiera wyselekcjonowane, najlepsze prace uczestników.
Są to cykle fotograficzne przede wszystkim o charakterze reporterskim, a także sesje modowe i portrety. Choć założeniem ich realizacji było doskonalenie umiejętności młodzieży w zakresie fotografii, to ze zdjęć tych wyłania się bardzo ciekawy, choć silnie przygnębiający, obraz Nairobi i problemów ludzi żyjących w tym mieście. Prowadzący warsztaty nie ukierunkowywał swoich podopiecznych na pokazanie biedy czy patologii. Prosił ich o fotografowanie tematów z najbliższego otoczenia i środowiska rodzinnego. W efekcie tych zaleceń, na wystawie w Wypiekach Kultury, możemy zobaczyć m.in. reportaże o życiu Masajów, typowej kenijskiej szkole, życiu w sierocińcu, epidemii AIDS, prostytucji, modelingu, uprawianiu sportów, problemach z wodą itp. To precyzyjna diagnoza skomplikowanego i pozbawionego wszelkiej nadziei środowiska, w jakim przyszło żyć uczestnikom warsztatów. To także najlepsze wyjaśnienie powodu, dlaczego właśnie oni wzięli udział w akcji, mającej na celu pomoc młodzieży, która mimo ogromnych chęci, jak i umiejętności, pozbawiona była jakichkolwiek możliwości na zdobycie przyzwoitej pracy zarobkowej.

„Fotografia dla Nairobi” to charytatywny projekt powstały z inicjatywy Adama Balcerka, polskiego fotografa, autora fotografii modowej i reklamowej, który we współpracy z organizacją Haart Kenya, przeprowadził dwutygodniowy kurs fotografii w samym sercu Afryki.
Na początku intensywnego kursu, każdy z jego uczestników otrzymał półprofesjonalny aparat fotograficzny od głównego sponsora projektu - firmy Samsung. Podstawową ideą projektu było to, by uczestnicy warsztatów, wykorzystując nabytą wiedzę oraz otrzymany sprzęt, mogli zacząć zarabiać na życie, odmieniając tym samym swój los.

W Nairobii panuje ogromne bezrobocie (45%), które szczególnie dotyka ludzi młodych (70% bezrobotnych to młodzież poniżej 30 roku życia). Te osoby (nierzadko wykształcone), próbując znaleźć jakąkolwiek pracę, trafiają niejednokrotnie w ręce zorganizowanych grup przestępczych, które za pomocą narkotyków, szantażu lub siły fizycznej zmuszają ich do pracy niewolniczej.
Tak! Niewolnictwo, w absolutnie pełnym znaczeniu tego słowa nadal istnieje we współczesnym świecie!

Z tym właśnie problemem chciał się zmierzyć Adam Balcerek. Z jednej strony dać szansę na pracę konkretnym osobom, z drugiej jednak strony nagłośnić problem, o którym nie mówi się, ani w Afryce,  ani w Europie. Temu ostatniemu celowi służyła m.in. konferencja prasowa poprzedzająca wernisaż wystawy w Wypiekach Kultury, sama wystawa oraz jej kolejne odsłony m.in. w galerii Warsztat, realizacja filmu z warsztatów (dostępny pod linkiem http://www.youtube.com/watch?v=jQtSLEVfT_I) oraz wydanie albumu (elektroniczna wersja do pobrania w materiałach prasowych).

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, iż fotografia nie jest narzędziem do walki z bezrobociem, a tym bardziej z niewolnictwem. Efekty naszej pracy udowadniają jednak, że jest inaczej.
Już dziś, na kilka dni po zakończeniu warsztatów, pojawiają się pierwsze rezultaty działań. O problemie niewolnictwa zaczyna się dyskutować, właśnie dzięki projektowi Fotografia dla Nairobi,
a młodzież biorąca udział w warsztatach zaczyna odnosić pierwsze sukcesy zawodowe właśnie za pomocą fotografii.

Sukcesem okazał się też wernisaż wystawy w Wypiekach Kultury. Mimo terminu, przypadającego na środek sezonu urlopowego, w czwartkowy wieczór w Wypiekach Kultury zgromadziliśmy się w 100-osobowym gronie. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli sponsorów i patronów medialnych, oraz wszystkich tych, którzy w zupełnie anonimowy sposób wspierali Adama Balcerka w jego staraniach.


Gościliśmy też przedstawicieli świata sztuki, mody i fotografii. Przybyli, przy lampce wina, wysłuchali refleksji Adama Balcerka na temat Nairobi oraz jego gorących i emocjonalnych słów, jakie padały w kontyście opowieści o jego podopiecznych. Obejrzeliśmy też film poświęcony warsztatom, oraz przy dźwiękach kenijskiej muzyki rozrywkowej kontemplowaliśmy wystawę. Wśród obecnych nie było niestety nikogo, kto reprezentowałby Kenię. Państwo to nie ma w Polsce nawet swojego przedstawicielstwa dyplomatycznego.

WYSTAWY prac uczestników warsztatów:
WYPIEKI KULTURY (Warszawa, ul. Stolarska 2/4)
2013.07.18 - 2013.08.07 (pn.-czw. 12-20, pt.-so. 12-24)

WARSZAWSKI WARSZTAT (Warszawa, pl. Konstytucji 4)
2013.08.08 g.18:30 Wernisaż wystawy.
2013.08.23 Zakończenie wystawy