W dniach 14-30 czerwca 2013, odbyły się warsztaty fotograficzne w Nairobii (Kenia) z wyselekcjonowaną grupą 15 osób - młodzieży, która mimo ogromnych chęci, jak i umiejętności, pozbawiona była jakichkolwiek możliwości na zdobycie przyzwoitej pracy zarobkowej.

To charytatywny projekt powstały z inicjatywy Adama Balcerka, polskiegofotografa, autora fotografii modowej i reklamowej, który we współpracy z organizacją Haart Kenya, przeprowadził dwutygodniowy kurs fotografii w samym sercu Afryki.

Na początku intensywnego kursu, każdy z jego uczestników otrzymał półprofesjonalny aparat fotograficzny od głównego sponsora projektu - firmy Samsung. Podstawową ideą projektu było to, by uczestnicy warsztatów, wykorzystując nabytą wiedzę oraz otrzymany sprzęt, mogli zacząć zarabiać na życie, odmieniając tym samym swój los.

Czasami wystarczą bowiem bardzo proste umiejętności, żeby zarabiać za pomocą zdjęć np. stockowych (gdzie liczy się warsztat, konsekwencja i żmudna praca przy wykonywaniu opisów) lub reportażowych (gdzie czasami największe znaczenia mają kontakty, czas i miejsce).

W Nairobii panuje ogromne bezrobocie (45%), które szczególnie dotyka ludzi młodych (70% bezrobotnych to młodzież poniżej 30 roku życia). Te osoby (nierzadko wykształcone), próbując znaleźć jakąkolwiek pracę, trafiają niejednokrotnie w ręce zorganizowanych grup przestępczych, które za pomocą narkotyków, szantażu lub siły fizycznej zmuszają ich do pracy niewolniczej.

Tak! Niewolnictwo, w absolutnie pełnym znaczeniu tego słowa nadal istnieje we współczesnym świecie!

Z tym właśnie problemem chcielibyśmy się zmierzyć! Z jednej strony dajemy szansę na pracę konkretnym osobom, z drugiej jednak strony nagłaśniamy problem, o którym nie mówi się, ani w Afryce,  ani w Europie.

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, iż fotografia nie jest narzędziem do walki z bezrobociem, a tym bardziej z niewolnictwem. Efekty naszej pracy udowadniają jednak, że jest inaczej.

Już dziś, na kilka dni po zakończeniu warsztatów, pojawiają się pierwsze rezultaty naszych działań.

O problemie niewolnictwa zaczyna się dyskutować, właśnie dzięki projektowi Fotografia dla Nairobi,
a młodzież biorąca udział w warsztatach zaczyna odnosić sukcesy
 

WYSTAWY

W najbliższym czasie zapraszamy na dwie wystawy prac uczestników warsztatów:

WYPIEKI KULTURY (Warszawa, ul. Stolarska 2/4)

2013.07.18 g.12:00 Konferencja prasowa oraz premiera albumu z najlepszymi pracami uczestników

2013.07.18 g.19:00 Wernisaż wystawy

2013.08.07 Zakończenie wystawy


WARSZAWSKI WARSZTAT (Warszawa, pl. Konstytucji 4)

2013.08.08 g.18:30 Wernisaż wystawy.

2013.08.23 Zakończenie wystawy

 

MATERIAŁY PRASOWE:

www.photographyfornairobi.com/ftp

użytkownik: press

hasło: PRESS-nairobi2013


SPONSORZY:

SAMSUNG POLSKA – główny sponsor projektu, fundator sprzętu dla uczestników,

TIME 4 TRAVEL – bilety lotnicze i wycieczki w jednym miejscu (www.time4travel.pl),

EULER HERMES – lider na rynku ubezpieczeń należności,

SAATCHI & SAATCHI - zaangażowana społecznie, współpracująca z PCK i PAH Agencja Reklamowa Roku 2013.


PATRONI MEDIALNI:

National Geographic Traveler, Fashion Magazine, LuxLux.pl, O2.PL, Top Class, Magazyn Film&TV, Kamera, Confashion Magazine, e!stilo Magazine, FAV Magazine, Magazyn LookUs, modnamoda.pl
PARTNERZY:

Awareness Against Human Trafficking" HAART, UNANIMA INTL, The Global Experience, Warsaw Pack, Work-room, Warsztat Warszawski, Wypieki Kultury, GlossyBox