Lidar działa na podobnej zasadzie jak radar, z tym, że zamiast fali dźwiękowej wykorzystuje światło. Urządzenie najczęściej stosowane jest w meteorologii, tym razem jednak przysłużyło się archeologom. Na zdjęciach możecie zobaczyć widoczne obrysy różnych kształtów dawnych fortyfikacji. Naukowcy przez dwa lata przeczesywali lasy odkrywając pozostałości po licznych konfliktach zbrojnych w regionie - od wojen husyckich aż po napoleońskie.
 

- Mamy istny skansen dawnych umocnień, fortyfikacji obrazujący działania armii Husyckiej, Pruskiej, Austriackiej, Rosyjskiej, Francuskiej, Polskiej - mówi Michał Filipowicz, członek zespołu badawczego - Nie ma tego nigdzie indziej. U nas w Sudetach i w Polsce z racji na burzliwą historię posiadamy przykład wszystkich dawnych szkół fortyfikacji.
 

Badania trwały od marca 2014 roku, zakończyły się miesiąc temu. Do tej pory zbadano między innymi okolice  Barda, Kamiennej Góry, Mieroszowa, Zgorzelca oraz wzgórza Dalkowskie znajdujące się na Wale Trzebnickim. Na jesieni archeolodzy ruszą w lasy niedaleko Prudnika.

-  Wykonane przez nas prace sprawiły iż obiekty znalazły się, bądź znajdą się lada moment w ewidencji stanowisk archeologicznych i będą objęte ochroną konserwatorską i jakiekolwiek prace nielegalnie na nich wykonywane, będą karane - tłumaczy Filipowicz. Dodaje, że konieczna jest ochrona przed poszukiwaczami amatorami korzystającymi z detektorów metali. Tak zwany "detektorowcy" zabierają z takich miejsc przedmioty, które pomogłyby dowiedzieć się o czasach budowy fortyfikacji oraz jej przeznaczeniu. 
 

W składzie zespołu badaczy znaleźli się: Michał Filipowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Grzegorz Podruczny z Collegium Polonicum w Słubicach, mgr Wojciech Grabowski z pracowni archologiczno-konserwatorskiej Argo w Jeleniej Górze, dr Jarosław Lewczuk z pracowni archeologicznej z Zielonej Góry, dr Tomasz Gralak, mgr Piotr Jochymek, Paweł Laska, Włodzimierz Bayer, Adrianna Skrzypczyńska, Sebastian Darowski, Bartosz Łuczak, Marta Markiewicz.
 

Jeżeli chcecie dokładnie poznać terminologię dotyczącą najróżniejszych rodzajów fortyfikacji - zajrzyjcie tutaj. Może się przydać, bo jak przekonuje Filipowicz w Sudetach znajdują się wszystkie ich rodzaje.
 

Zdjęcia wykonano z pomocą Geoportal.gov.pl