Foki wydają nam się egzotycznymi zwierzętami. Po części słusznie, ale zapominamy, że przecież żyją nie tylko na odległych biegunach, ale też w Morzu Bałtyckim. Zwierzaki doczekały się nawet specjalnego ośrodka na Helu, w którym odwiedzający mogą przyjrzeć im się z bliska. Nieco trudniej spotkać je w środowisku naturalnym. Tym większe szczęście miał pan Michał Blaszke z Trójmiasta, który uwiecznił w weekend kilkadziesiąt fok wylegujących się na Wyspie Sobieszewskiej.

Foki nad Morzem Bałtyckim

Od kilku dni nareszcie możemy cieszyć się prawdziwie wiosenną aurą. Termometry pokazują powyżej 20 kresek, a stęsknieni za słońcem Polacy ruszyli z kocami oraz koszami do parków i na plaże. Nie tylko ludzie lubią wygrzewać się na świeżym powietrzu. Na zdjęciach udostępnionych przez pana Michała Blaszke w jednej z sąsiedzkich grup na Facebooku, widzimy liczną grupę fok odpoczywających w rezerwacie przyrody Mewia Łacha w północno-wschodniej części Wyspy Sobieszewskiej. Wyjątkowe fotografie z miejsca obiegły sieć. Pojawiły się na fanpage’ach, a nawet na oficjalnym profilu jednego z gdańskich radnych w mediach społecznościowych.

 

Foki z rezerwatu przyrody Mewia Łacha

Część Internautów nie dowierza, że takie kadry zostały uchwycone nad polskim morzem, a na dodatek w pobliżu Trójmiasta. Ten widok, choć rzadki, nie powinien być jednak aż tak wielkim zaskoczeniem. W rezerwacie przyrody Mewia Łacha żyje największa na polskim wybrzeżu kolonia dzikich fok. W 2007 roku po raz pierwszy zaobserwowano tam kilka samic i jednego samca. Od tamtej pory ich populacja powiększyła się do kilkuset okazów. 

Mewia Łacha to też raj dla ornitologów. W rezerwacie miejsca lęgowe mają m.in. rybitwy białoczelne i rzeczne, sieweczki obrożne czy zagrożone wyginięciem ostrygojady. Aby nie przeszkadzać ptakom, odwiedzający mogą poruszać się wyłącznie po wytyczonej trasie. Obowiązuje zakaz plażowania na terenie rezerwatu i podpływania do wydmowych wysepek. To właśnie na jednej z nich foki urządziły sobie ostatnio zbiorowe wygrzewanie.
 

 

Cóż za niezwykły widok utrwalił na Mewiej Łasze (z góry) Blachoniusz Wspanialy! & lt; 3 Cieszymy SIĘ, ZE foka szara ... Opublikowany przez Teraz Wyspa Sobieszewska & nbsp; Niedziela, 9 maja 2021

– Wybierając się na spacer do rezerwatu Mewia Łacha, zawsze warto mieć ze sobą lornetkę, bo być może trafimy na takie właśnie widoki – zachęcają autorzy strony Teraz Wsypa Sobieszewska.