Foki to jedne z najbardziej wyrazistych i charyzmatycznych zwierząt morskich. Choć mogą wydawać się przesłodkie amerykański Marine Mammal Protection Act doradza nie zbliżać się do nich na odległość poniżej około 47 metrów. Biolodzy dodają, że lepiej nie wchodzić w kontakt wzrokowy, bo choć piękne, te zwierzęta mają bardzo ostre zęby, silnie bronią swojego terytorium i mogą przenosić choroby. 

Mamy zatem dla Was propozycję bezpiecznego podziwiania tych stworzeń - na filmach!

1. Foki lubią się bawić

Na lądzie bywają bardzo nieśmiałe, mogą wydawać się ociężałe i niezgrabne. Ale gdy zobaczycie jak ruszają się pod wodą zmienicie o nich zdanie! Gdy przełamią swój strach przed człowiekiem potrafią się doskonale bawić.

 

2. Foki są bardzo ciekawskie

Czasem aż za bardzo. Dobrze to widać na filmiku kajakarzy przepływających przez Walvis Bay w Namibii.

 

3. W wodzie są bezszelestnymi i inteligentnymi łowcami

Ten film pokazuje starcie ośmiornicy z krabem, ale kończy się zaskakująco - foka, która nauczyła się wykorzystywać światła reflektorów nurków do wyszukiwania dla siebie zdobyczy atakuje nic nie podejrzewającego głowonoga. 

 

4. Bywają bezwzględnymi drapieżnkami.

Najlepszym przykładem jest morski leopard, który potrafi atakować pingwiny, inne foki, a nawet ludzi. Tutaj jednak zobaczycie go w sytuacji, gdy z nieznanego powodu pozwala małemu pingwinowi przeżyć i dotrzeć bezpiecznie do brzegu.

 

5. Słonie morskie rozpoznają nawzajem swoje głosy.

Samce tych ogromnych krewniaków słodkich foczek staczają krwawe i zacięte pojedynki o dominację w stadzie, tylko samiec alfa ma prawo do zapłodnienia samic. Żeby poznać hierarchię w danym stadzie te zwierzęta nauczyły się rozpoznawać z daleka swoje głosy i komunikaty. Poza ludźmi to jedyny taki gatunek.