Za nami weekend pełen inspirujących prelekcji, warsztatów i spacerów fotograficznych. W dniach 11–12 czerwca 2022 r. National Geographic Polska przejęło Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach. Choć pierwsza prelekcja duetu Busem przez świat zaczynała się o godz. 10 rano, to już chwilę po godz. 9 w ośrodku zaczęły pojawiać się pierwsze grupy uczestników. Niedługo później na sali nie było już siedzących miejsc. Na szczęście prelegentów można było słuchać też w specjalnie przygotowanej strefie z leżakami.

Festiwal Podróżników National Geographic w Kartuzach. / fot. Marzena Nieszporek

Festiwal Podróżników National Geographic: potężna dawka inspiracji dla wszystkich

Duża frekwencja utrzymywała się do końca dnia. Ze sceny przemawiali kolejni prelegenci:

  • Pioter „Gdzie Bądź” Jurkowski opowiedział o mieście niedźwiedzi polarnych w Kanadzie,
  • Krzysztof Wielicki zabrał nas na himalajskie szczyty i za kulisy sukcesów lodowych wojowników z Polski,
  • Max Cegielski i Grzegorz Kapla prowadzili zajmującą dyskusję o podróżach i książce Kapli „Mekong przed końcem świata”.

W tym czasie uczestnicy festiwalu brali również udział w leśnym spacerze z przyrodnikiem Piotrem Horzelą. Trasa prowadziła przez Las Kartuski w całości położony na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Spacer leśny z Piotrem Horzelą. / fot. Marzena Nieszporek

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja Miłki Raulin – najmłodszej polskiej zdobywczyni Korony Ziemi. Podróżniczka przyjechała do Kartuz dosłownie kilka dni po trawersie Grenlandii. Cykl wykładów pierwszego dnia zamknął Jakub Porada, dziennikarz TVN. Wczesnym wieczorem o podróżniczą atmosferę zadbał Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny.

Co działo się w Kartuzach?

Drugi dzień festiwalu zaczął się od rowerowego akcentu. Szymon Nitka, znany w sieci jako Znajkraj, opowiedział szlakach rowerowych w Europie. Potem podróżowaliśmy z prelegentami już tylko dalej i dalej. Max Cegielski pokazał nam świat swojej najnowszej powieści „Nazywam się Czogori”. Michał Cessanis zainspirował do kamperowej podróży przez Australię Zachodnią.

Prelekcja Maksa Cegielskiego. / fot. Marzena Nieszporek

Dwie ostatnie prelekcje pozwoliły spojrzeć na podróże w inny sposób. Tomasz Michniewicz przedstawił światy równoległe, czyli jak naprawdę wyglądają miejsca tłumnie odwiedzane przez turystów. Jasiek Mela przez godzinę był naszym przewodnikiem nie tylko po świecie. Podpowiedział też, jak podróżować w głąb siebie.

Leśne i fotograficzne atrakcje

Festiwal Podróżników National Geographic to nie tylko wykłady. W sobotę i niedzielę Przemek Zdybel – założyciel kolektywu pasjonatów fotografii We Roam Poland – prowadził spacer fotograficzny po Kartuzach. Uczestnicy mogli przetestować najnowszy sprzęt Nikon.

Pierwszego dnia festiwalu dwukrotnie odbyły się również warsztaty „Zanocuj w lesie”. Projekt przygotowany przez Lasy Państwowe. Więcej o akcji zanocuj w lesie na stronie www.lasy.gov.pl. Przez cały weekend w Kartuskim Centrum Kultury można było też oglądać wystawę „Od lat służymy lasom i ludziom”.

Festiwal Podróżników National Geographic w Kartuzach. / fot. Marzena Nieszporek

Festiwal odbył się na zaproszenie Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby. To był intensywny i bardzo inspirujący czas. Cieszymy się z tak dużej frekwencji. W Festiwalu brali udział nie tylko mieszkańcy Kartuz, ale też Trójmiasta, Słupska i innych polskich miast. Nie zwalniamy tempa i już pracujemy nad kolejnym Festiwalem Podróżników National Geographic, który odbędzie się jeszcze w tym roku. Więcej informacji wkrótce.