Lublin doskonale zdaje sobie sprawę, że zjawisko turystki kulinarnej od lat przybiera na sile, a odkrywanie autentycznych, regionalnych smaków i tradycyjnych produktów jest niezwykle ważnym (a często wręcz kluczowym) aspektem dla wielu podróżników. Z myślą o turystach, ale i oczywiście samych mieszkańcach stolicy województwa lubelskiego, zorganizowano Festiwal Kuchnia Inspiracji. To wyjątkowa okazja, aby nie tylko poznać tradycje kulinarne, ale także wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Tym razem głównym tematem festiwalu jest warzywo o dużym potencjale, goszczące na polskich stołach już od wieków średnich, czyli burak.

mat. prasowe

Jesienny Lublin mekką smakoszy  

W listopadzie smakowitą wędrówkę po kulinariach naszego kraju zdecydowanie warto rozpocząć od Lublina. Od 3 do 30 listopada najpopularniejsze restauracje serwują tam bowiem autorskie dania i wariacje z wykorzystaniem produktów regionalnych. Wszystko to w ramach Festiwalu Kuchnia Inspiracji. Intrygujące menu to niejedyna atrakcja wydarzenia. W harmonogramie festiwalu znajdują się również warsztaty, kolacje degustacyjne oraz spacery z Przewodniczkami Inspiracji, które poprowadzą turystów śladem lubelskich tradycji kulinarnych i przekażą garść anegdotek o dawnych zwyczajach i smakach regionu. W każdą listopadową sobotę, organizatorzy Festiwalu Kuchnia Inspiracji zapraszają zaś na wspólne przedpołudnie z Jarmarkiem Lubelskim – w czasie spotkań, wystawcy podzielą się wiedzą na temat zdrowotnych właściwości buraka, a goście będą mogli zasmakować i zakupić ich produkty i wyroby. 

mat. prasowe

Restauracja biorące udział w Festiwalu Kuchnia Inspiracji 2023

Ubiegłoroczne menu opierało się na cebuli, w tym roku gwiazdą jest burak. Warzywo, kojarzące się głównie jako dodatek do dań, zostało zaprezentowane w nieoczywistych odsłonach. W towarzystwie regionalnego koziego sera pojawia się w gofrach serwowanych przez restaurację Legendy Miasta, a w musie z porzeczkowym dressingiem w restauracji Kulturalna. Orientalna odsłona carpaccio w towarzystwie hummusu i granatu znajdzie się w menu restauracji Magia. Nie zabraknie tradycyjnego barszczu - pozycji obowiązkowej wśród dań przygotowywanych z buraków. Zaserwują go Restauracja Żydowska Mandragora oraz restauracja Kalyna. Ceniący kremowe konsystencje w towarzystwie zaskakujących dodatków będą mogli rozsmakować się w zupach-kremach serwowanych w restauracji Ansaldo czy MOJO Kuchnia & Przyjaciele. Tatar z buraka, czyli istny klasyk z nutą dekadencji w menu umieściła restauracja Staropolska. Co dla osób, które nie jadają mięsa? Podpłomyk z burakiem serwuje restauracja Prosto z Mostu, vegeburgera Ostro Klubokawiarnia, placki ziemniaczane z sałatką buraczaną restauracja Perliczka, a lubelski specjał - cebularz, w towarzystwie buraka - Wytrawny Bistro.

Pink Latte / mat. prasowe

Niecodziennym doświadczeniem może być kosztowanie słodkich specjałów przygotowanych z buraka. Pralina buraczana restauracji Trzy Romanse, buraczany creme carmelle szefa kuchni restauracji Za Kulisami czy piernik buraczany ze śliwką w Perłowej Pijalni Piwa z pewnością zaskoczą niejedno podniebienie, a kawa przygotowana na bazie soku z buraka zyska wielu zwolenników, nie tylko za sprawą smaku, ale też wyglądu. Różowe latte zaserwuje Trybunalska City Pub.  

Szczegóły, menu festiwalowe oraz harmonogram wydarzeń w ramach Festiwalu Kuchnia Inspiracji, dostępne są na www.kuchniainspiracji.lublin.eu.