Dominacja muzyki popularnej na polskiej wsi sprawiła, że tradycja wspólnego tańca przy muzyce granej na żywo, poza nielicznymi wyjątkami, zamiera. Muzyka ludowa i tańce, w tradycyjnym brzmieniu i kontekście wykonawczym (podczas wspólnej zabawy) są dziś niemal nieznane w Polsce. Tymczasem tańce tradycyjne stanowią istotną część naszego dziedzictwa kulturowego. Unikalna energia, jaka tworzy się między tancerzami oraz piękno muzyki sprawiają, że mogą być one atrakcyjne i inspirujące także dla mieszkańców miasta. W Europie istnieje wiele przykładów potwierdzających tę tezę: w Szwecji, Norwegii, Danii czy na Węgrzech młodzi ludzie gromadzą się w tzw. domach tańca, by uczestniczyć we wspólnej zabawie przy muzyce i tańcach tradycyjnych ich rodzinnego kraju.

Festiwal, organizowany co 2 lata, przez Nadbałtyckie Centrum Kultury jest jedyną imprezą w Polsce, która koncentruje się na prezentacji muzyki folkowej z obszaru Skandynawii, państw bałtyckich, Niemiec oraz oczywiście Polski. Dzięki niecodziennej tematyce oraz swojemu oryginalnemu klimatowi Festiwal zajmuje stałe miejsce w kalendarzu zarówno największych i najistotniejszych imprez folkowych w kraju, jak i wśród znaczących imprez trójmiejskich.

31. Festiwal "Dźwięki Północy" odbędzie się w dniach 28 lipca - 4 sierpnia 2012 r., złożony jest z pięciodniowych warsztatów tanecznych i instrumentalnych oraz trzech dni koncertowych. Tegorocznym motywem przewodnim imprezy są instrumenty - akordeon i skrzypce oraz ich rola w muzyce tradycyjnej. W bogatym programie Festiwalu znaleźli się artyści prezentujący specyficzne i niezwykłe podejście do akordeonu - od tradycyjnego po awangardowe.

Po raz pierwszy odbędą się w tym roku także warsztaty wycinanek "Folk it", prezentujące folkowy design. Warsztaty otwarte są dla wszystkich w wieku lat 6 - 99, którzy tęsknią za misternym rękodziełem i szukają alternatywnej możliwości spędzenia wakacyjnego czasu. Warsztaty realizowane są wspólnie ze Stowarzyszeniem Arteria.

Szczegółowy program Festiwalu i więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.trojmiasto.pl/dzwieki-polnocy