Na wiele miesięcy przed startem było jasne, że każdy, kto kiedykolwiek próbował biegać po górach, w Krynicy być musi - choćby na jednym z "krótszych" czyli liczącym 36 lub 66 kilometrów dystansie. I tak rzeczywiście się stało: na starcie trzech biegów pod szyldem "Bieg 7 Dolin" stanęło w sumie około 2000 biegaczy. Okazuje się, że nie tylko popularne miejskie imprezy biegowe mają swoich zwolenników. Wcale niełatwe biegi górskie zyskały w ostatnich latach na popularności!

Zawodnicy, którzy planują pokonać dystans 100km ruszają o 3:00 nad ranem, grupa na 66km 10 minut później i odpowiednio na 36km o 3:20. Nikt nie mówił, że będzie łatwo
- Zwykle startom towarzyszą takie emocje, że ciężko jest zmrużyć oko w nocy, ale spałem dwie godziny - powiedział Marcin Rudzki, którego spotkałam na starcie. W tym roku zmierzył się z dystansem 36km i stopniowo planuje zwiększać sobie dawkę emocji. - Najtrudniej było dla mnie wcisnąć w siebie bułkę z dżemem o 1:00 w nocy - śmieje się tuż przed startem. Ale humory dopisują. Wszyscy są dla siebie bardzo serdeczni. Tłum zawodników z czołówkami na głowach rusza deptakiem. Za kilka kilometrów zacznie się prawdziwa zabawa i podbieg pod Jaworzynę, a później kolejne podbiegi i zbiegi. Kilka dni wcześniej w górach padał deszcz, a to oznacza, że miejscami trzeba spodziewać się błota.

A skoro o błocie mowa... błoto, korzenie, luźne kamienie, bardzo wczesna godzina. długie dystanse - biegi górskie do łatwych nie należą, ale mimo wszystko ludzie z całej Polski, a nawet ze świata przyjeżdżają na Festiwal Biegowy w Krynicy. - To zupełnie inny wymiar biegania. Na co dzień mieszkam w Warszawie, biegam między samochodami, blokami. W górach wreszcie mam kontakt z naturą, jestem sama z własnymi myślami. Ciężko to nawet opisać - mówi Marta. Nie zabrakło też asfaltu
Jednak Festiwal Biegowy w Krynicy to nie tylko biegi górskie. Sporo osób przyjeżdża tutaj na słynny już start w Życiowej Dziesiątce, gdzie ze względu na zbieg można znacząco poprawić swój rekord życiowy na dystansie 10km, czy półmaraton, maraton oraz liczne krótkie biegi, a w tym także zawody dla najmłodszych.