Pomysł na siebie

Fatima (jej nazwisko zostało zastrzeżone przez CNN ze względów bezpieczeństwa), najmłodsza z ośmiorga rodzeństwa, jako jedyna nie wyszła za mąż i zdobyła wykształcenie. Dorastała w Gohr, jednej z najbardziej ubogich prowincji,  położonej w środkowym Afganistanie. Jak opowiada w rozmowie z CNN, w regionie dziewczęta były pozbawione dostępu do edukacji. Fatimie udało się jednak przekonać rodzinę, by pozwoliła jej pobierać lekcje - pod warunkiem, że dalej będzie wypasać owiec. 

W wieku 9 lat Fatima przeniosła się wraz z rodziną do Heratu. Choć udało jej się zdobyć nieformalną edukację, i tak w głównej mierze musiała pomagać matce w domu. I choć z czasem zapisała się do miejscowej szkoły, samo zdobycie wykształcenia nie było proste. Jej rodziny nie było stać na potrzebne książki i zeszyty. Fatima musiała więc często odrabiać zadania pisząc patykiem na piasku. Z kolei język angielski ćwiczyła słuchając brytyjskiego radia BBC, które odbierało sygnał… tylko wysoko na wzgórzach. W przeciwieństwie do innych dzieci, Fatima nigdy nie marzyła o pracy w turystyce. Zresztą, bycie przewodnikiem nie było „tradycyjnym zajęciem dla kobiet”. - Przez te lata dużo myślałam o tym, że siedzenie w domu nie rozwiąże żadnego problemu. Moje rodzeństwo było zmuszane do wychodzenia za mąż. Nie chciałam kontynuować ich tradycji. Dlatego zdecydowałam się na pracę - mówi w rozmowie z CNN Fatima. 

Fatima postanowiła doskonalić swój angielski. Założyła profil w mediach społecznościowych i zaczęła regularnie pisać posty o ciekawych miejscach w Afganistanie, o których obcokrajowcy mogą nie wiedzieć. W ten sposób chciała pokazać innym, że jej kraj to nie tylko miejsce wojny i konfliktów, ale coś znacznie więcej. W 2020 roku skontaktował się z nią jeden turysta. Podróżował właśnie po Afganistanie i chciał, żeby Fatima oprowadziła go po Heracie. Zgodziła się. Odwiedzili między innymi historyczną cytadelę, Muzeum Narodowe i tradycyjną herbaciarnię. Z czasem Fatima dostawała coraz więcej zleceń. W końcu pracę zaproponowało jej biuro podróży „Untamed Borders”, które specjalizuje się w wycieczkach do bardziej niedostępnych miejsc. I tak pod koniec 2020 roku Fatima stała się pierwszą licencjonowaną kobietą-przewodnikiem po Afganistanie. Jak twierdzi w rozmowie z CNN James Willcox, założyciel biura podróży „Untamed Borders”, Fatima potrafi oprowadzić turystów i opowiedzieć im o Afganistanie z niecodziennej kobiecej perspektywy. - Fatima nie tylko ma dużo wiedzy o swoim kraju, ale potrafi w niezwykły sposób dzielić się swoimi doświadczeniami z życia w Afganistanie. To bardzo cenne.

 

Pionierka w każdym calu

Decyzja Fatimy o zostaniu przewodniczką nie spotkała się z poparciem bardzo tradycyjnej rodziny. Przeciwny był zwłaszcza ojciec, który od początku nie wspierał wyborów córki. Na szczęście prawdziwą opoką dla Fatimy była matka. - To ona zawsze dawała mi błogosławieństwo. Jest szczęśliwa i bardzo mnie wspiera - podkreśla Fatima.