Owo poczucie wolności, niczym nieskrępowanej swobody i radości, jakie daje zwiedzanie świata z wysokości siodełka sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób wybiera ten sposób spędzania wolnego czasu a rowerowe eskapady stały się swoistym wyznacznikiem nowego rodzaju podróżniczej kultury. Grecja to świetny kierunek dla wielbicieli rowerowych przygód. Dobra pogoda, piękno śródziemnomorskich krajobrazów, niezwykle bogata historia i niezliczone zabytki – wszystko to sprawia, że rowerowe wakacje w Grecji z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających cyklistów. Trasy rowerowe w Grecji należą do jednych z najciekawszych i najbardziej malowniczych na świecie. Część szlaków jest dość wymagająca ze względu na górzysty teren ale jest równie dużo tras, które są łatwo dostępne. To co je łączy, to fakt, że  wszystkie są wyjątkowo piękne. Niezależnie od tego, czy motywuje was chęć sprawdzenia swych sił czy po prostu ciekawość świata i pragnienie obcowania z pięknem przyrody, przekonacie się, że Grecja ma do zaoferowania idealne warunki do uprawiania turystyki rowerowej.

 

Czy wiecie, że…    

Przez terytorium Grecji przebiegają trzy europejskie szlaki rowerowe (szlaki EuroVelo* o oznaczeniach EV8, EV 11 i  EV 13) które czekają, by je odkryć. Z zachodu na wschód biegnie tak zwany Szlak Śródziemnomorski o oznaczeniu EV8 i łącznej długości 5.388 kilometrów. Szlak ten zaczyna się w Kadyksie w hiszpańskiej Andaluzji i ciągnie się aż do Grecji, gdzie przebiega przez położoną na zachodzie Igumenitsę i kończy się w Atenach. Z północy na południe rozciąga się szlak EV11 o łącznej długości 5.946 kilometrów. Początkiem tej trasy jest Przylądek Północny w Norwegii a w Grecji biegnie on przez Saloniki i kończy się w stolicy kraju. Powstały niedawno szlak EV13 o długości 6.800 kilometrów rozpoczyna się w północnej Norwegii, tuż przy granicy z Rosją i łączy Ocean Arktyczny i Morze Barentsa z Morzem Czarnym. Szlak ten przecina Grecję dwukrotnie: na odcinku pomiędzy Promachonas a miejscowością Eksochi oraz pomiędzy miejscowościami Kiprino i Kastanies, prowadząc wzdłuż biegu rzeki Arda. Zapraszamy Was, by poznać bliżej odcinki szlaków EuroVelo które biegną przez piękną Grecję!

 

Europejski szlak rowerowy - EuroVelo 8

Trasa zaczyna się w obmywanym przez kryształowe wody Morza Jońskiego Epirze i biegnie przez piękne portowe miasto Igumenitsa, miejscowości Syvota, Parga i Preveza oraz malownicze tradycyjne wioski takie jak  Zalogo, Souli i Zagori. Podążając dalej na południe dotrzecie do niezwykle ciekawego przyrodniczo Parku Narodowego Messolonghi - Aitoliko Lagoons. Warto zobaczyć też deltę rzeki Acheloos i Evinos oraz piękne wyspy Echinades. Jadąc dalej, przejedziecie przez most Antirrio-Rio i znajdziecie się na Peloponezie. Warto zatrzymać się w Patras, głównym mieście półwyspu, które słynie z największych w Grecji parad karnawałowych urządzanych tu od około 180 lat. Droga wiedzie wzdłuż wybrzeża przez urokliwe miejscowości takie jak Ksylokastro i dalej przez starożytne miasto Sykion ku Kiato aż do Koryntu i słynącej ze swych termalnych źródeł nadmorskiej miejscowości Loutraki.

Kolejnymi ciekawymi punktami na trasie są miejscowości Megara oraz słynna Elefsina, gdzie odbywały się  znane nam z lekcji historii misteria eleuzyjskie - jedno z najważniejszych świąt religijnych starożytnej Grecji. Warto odwiedzić tutejsze muzeum i stanowisko archeologiczne z pozostałościami jednego z najważniejszych ośrodków kultu religijnego starożytności. W drodze do greckiej stolicy nie można też przegapić wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO bizantyjskiego klasztoru Dafni. Najlepszym zakończeniem podróży będzie z pewnością odwiedzenie Akropolu w Atenach.

 

Europejski szlak rowerowy – EuroVelo 11

Trasa szlaku wiedzie z północno-wschodnich rubieży Norwegii aż do słonecznej Hellady. Grecka część szlaku rozpoczyna się w regionie Macedonii Środkowej w granicznej miejscowości Evzonoi, gdzie rzeka Axios przecina dolinę Paeonia której naturalne piękno sławił już Homer oraz inni starożytni poeci i filozofowie. Jadąc dalej, warto zobaczyć też słynny szlak winny Gumenissa i spróbować jednego z wyśmienitych win produkowanych w tym regionie. Kontynuując naszą podróż trafiamy do miejscowości Pella, stolicy starożytnego  państwa macedońskiego i jednego z najbardziej wpływowych politycznie, gospodarczo i kulturowo ośrodków starożytnej Grecji. Następny przystanek to Saloniki- drugie co do wielkości miasto Grecji i najważniejszy ośrodek miejski na północy kraju. Zobaczyć tu można wspaniałe zabytki kultury wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej. W Salonikach znajduje się aż 15 obiektów które wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To nadmorskie miasto urzeka odwiedzających swą wielowiekową historią, kulturowym bogactwem i wspaniałą atmosferą.

Warto też poświęć trochę czasu na wizytę w Agion Oros - największej wspólnocie klasztornej Grecji.Ten, mieszczący się na górze Athos, kompleks klasztorów, wpisany na listę UNESCO, robi naprawdę niesamowite wrażenie. Kierując się dalej na południe, trafiamy  do miejscowości Vergina i jednego z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych Grecji – starożytnego miasta  Aigai (również wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Podziwiać tu można  królewskie grobowce macedońskie z których najbardziej znany jest z pewnością grobowiec króla Filipa II Macedońskiego. Droga ciągnie się przez kolejne, przesiąknięte historią miejsca- ruiny starożytnego miasta Pydna oraz położone u stóp Olimpu stanowisko archeologiczne Dion. Kierujemy się  na południe, ku wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO monastyrom Meteory i dalej w kierunku miast Larisa i Volos. Oba te miasta uważane są za najbardziej przyjazne cyklistom. Volos położone jest w centralnym punkcie Zatoki Pagasyjskiej, u podnóża masywu górskiego Pelion.

Zgodnie z mitologią, to właśnie tu, na porośniętych bujną roślinnością zboczach, istniała niegdyś kraina centaurów. Warto skosztować wyrabianego tu od wieków winnego destylatu zwanego tsipuro i podawanych do niego tradycyjnych przekąsek. Kontynuujemy naszą podróż, kierując się wciąż na południe, by dotrzeć do sławetnych Termopil, gdzie dzielni greccy wojownicy, dowodzeni przez króla Leonidasa ze Sparty, stawili czoła perskim najeźdźcom. Jedziemy dalej przez znane nam z lekcji historii Teby i Elefsinę i docieramy do Attyki, gdzie czeka nas jeszcze wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO klasztor Dafni i oczywiście ateński Akropol.

 

Europejski szlak rowerowy – EuroVelo 13

Grecki odcinek szlaku, biegnący wzdłuż linii która dzieliła niegdyś Europę Żelazną Kurtyną, jest stosunkowo krótki, ale wyjątkowo ciekawy. Trasa ciągnie się przez dawny „obszar nadzorowany” – niegdyś najeżony zasiekami pas wzdłuż granicy grecko-bułgarskiej. W okresie zimnej wojny nie wolno było  posiadać tu ziemi ani poruszać się samochodem na tym terenie. Przejazd przez ten 25 kilometrowy pas ziemi był możliwy tylko po okazaniu specjalnego paszportu wojskowego. Trasa szlaku EuroVelo 13 wiedzie przez 20 państw a jej grecka część zaczyna się na przejściu granicznym Promachonas, nieco na północ od pięknego Parku Narodowego jeziora Kerkini, prawdziwej gratki dla miłośników dzikiej przyrody.

Jadąc dalej, wzdłuż linii umocnień znanych z historii jako tzw. Linia Metaxasa docieramy do twierdzy Lisse, ostatniego punktu pierwszej części trasy która wiedzie przez Grecję. Tu, we wsi Exochi szlak opuszcza greckie terytorium by powrocić w dystrykcie Evros, na przejściu granicznym w miejscowości Zoni Kyprinou. Tu, w pobliżu wioski Kastanies, nad brzegiem rzeki Ardas, każdego lata odbywa się festiwal muzyczny i liczne wydarzenia kulturalne przyciągające tu rzesze młodych ludzi. Trasa ciągnie się dalej aż do granicznej miejscowości Adrianopolis i kończy swój bieg na wybrzeżu Morza Czarnego.

 

Szlaki EuroVelo - warto wiedzieć:

*Europejska sieć szlaków rowerowych to projekt Europejskiej Federacji Cyklistów (EFC) mający na celu stworzenie wysokiej jakości sieci tras rowerowych łączących całą Europę. Szlaki te mają sprzyjać rozwojowi turystyki rowerowej na całym kontynencie. Budowane są w oparciu o już istniejącą sieć lokalnych, regionalnych oraz krajowych ścieżek i tras rowerowych, łącząc je w jeden system. Całkowita długość szlaków ma wynosić ponad 70 tysięcy km. Więcej informacji na temat greckich odcinków EuroVelo dostępnych jest na oficjalnej stronie internetowej: http://eurovelo.gr/el/

Artykuł powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną w Polsce: http://www.visitgreece.gr