To pierwszy raz od 11 lat, kiedy ESA zapowiedziała otwarcie rekrutacji dla kandydatów i kandydatek na astronautów. Na razie agencja nie zdradziła zbyt wielu szczegółów dotyczących całego procesu kwalifikacyjnego. Oficjalne informacje pojawią się najpewniej w przyszłym tygodniu. Obecnie wiadomo, że przyjmowanie kandydatur rozpocznie się 31 marca i potrwa do 28 maja. Podania o przyjęcie będzie można składać online przez oficjalną stronę internetową agencji dotyczącą kariery. 

Następnie pracownicy ESA poddadzą wnioski analizie. Jeśli kandydaci spełnią wymagania formalne, rozpocznie się sześciostopniowy proces selekcji, który ma zakończyć się wyłonieniem nowych astronautów europejskiej agencji. Ale nazwisk wybranych nie poznamy zbyt szybko. Rozstrzygnięcie rekrutacji zapowiedziano na październik 2022 roku. 

Wymagania dla kandydatów na astronautów

Choć oficjalnych szczegółowych wymagań jeszcze nie przedstawiono, to na stronie agencji można znaleźć informacje, że chętni aby zostać astronautami muszą być obywatelami państw członkowskich ESA, mieć wzrost mieszczący się w granicach od 153 do 190 centymetrów, być w dobrym stanie fizycznym, i najlepiej w wieku 27-37 lat.

Ponadto od kandydatów wymaga się, aby potrafili mówić i czytać po angielsku, a także mogli pochwalić się dyplomem ukończenia studiów wyższych lub równorzędnych w zakresie nauk przyrodniczych, inżynierii lub medycyny. ESA preferuje też kandydatów z co najmniej trzyletnim doświadczeniem zawodowym w pokrewnej dziedzinie.

„Wcześniejsze doświadczenie z operowaniem statkami powietrznymi będzie dodatkowym atutem, zwłaszcza jeśli obejmowało odpowiedzialne zadania, takie jak bycie pilotem doświadczalnym lub inżynierem pokładowym. Im więcej umiejętności i doświadczenia ma kandydat, tym lepiej, ponieważ zwiększy to jego zdolność do wykonywania różnorodnych zadań” - można przeczytać na stronie.

ESA stawia na kobiety

W informacji agencja podkreśliła, że „gorąco zachęca” kobiety do udziału w rekrutacji, ponieważ  dąży do „zwiększenia różnorodności płci w szeregach”.

– Aby pójść dalej niż kiedykolwiek wcześniej, musimy spojrzeć szerzej niż kiedykolwiek wcześniej. Ten proces rekrutacyjny jest pierwszym krokiem i nie mogę się doczekać, aby w nadchodzących latach obserwować rozwój agencji we wszystkich obszarach eksploracji kosmosu i innowacji wraz z naszymi międzynarodowymi partnerami – powiedział dyrektor generalny ESA Jan Wörner.

Według Davida Parkera z ESA, agencja chętnie przyjmuje zgłoszenia od wszystkich grup społecznych. – Różnorodność w ESA powinna dotyczyć nie tylko pochodzenia, wieku, pochodzenia czy płci naszych astronautów, ale także być może niepełnosprawności fizycznej – powiedział Parker w oświadczeniu. Aby stało się to rzeczywistością, wraz z rekrutacją astronautów ESA uruchamia program Parastronaut Feasibility Project. 

Misja na Księżyc

Astronauci wyłonieni w rekrutacji najpewniej będą mieli szansę stanąć na Księżycu. Po tym, jak NASA zapowiedziała wysłanie na Srebrny Glob pierwszej od niemal pół wieku misji załogowej, takie plany rozważa też ESA. 

W październiku europejska agencja podpisała umowę o współpracy z NASA, której celem jest ułatwienie zrównoważonej eksploracji Księżyca. Obie agencje będą współpracować w ramach księżycowej placówki Artemis Gateway, która ma służyć jako stacja przesiadkowa dla astronautów podróżujących z Ziemi na Księżyc.

Jak powiedział szef ESA, europejski astronauta może polecieć na Księżyc do końca bieżącej dekady. Szacuje się, że misja załogowa mogłaby odbyć się w 2026 roku.