Choć nazwa European Rover Challenge sugeruje zmagania o prymat w Europie, chęć udziału zgłosiły 24 zespoły z pięciu kontynentów, w tym z Egiptu, Indii, Bangladeszu, Kolumbii, Australii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Wszystkie spotkają się we wrześniu w podkieleckim Podzamczu (gmina Chęciny), na terenie Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Ta nowoczesna placówka porównywana do warszawskiego CN Kopernik i gdyńskiego CN Eksperyment uroczyście otwarta zostanie zresztą właśnie przy okazji wspomnianej imprezy.

Zadaniem uczestników będzie zbudowanie mobilnego robota według własnego projektu, który następnie zostanie sprawdzony w warunkach symulujących te panujące na Marsie.

Zmaganiom towarzyszyć będzie konferencja naukowa "Człowiek w kosmosie". Odczyty wygłoszą m.in.: prof. G. Scott Hubbard z Uniwersytetu Stanforda, były dyrektor Centrum Badawczego NASA Ames oraz dr Robert Zubrin, prezes Mars Society. Wystąpienia dotyczyć będą problematyki udziału człowieka w przyszłych misjach kosmicznych. Komu znudzi się teoria, będzie miał okazję przyjrzeć się nowym technologiom w praktyce podczas odbywającego się równolegle pikniku naukowego.

Wspomniane imprezy odbędą się pod patronatem "National Geographic Polska" w dniach 5–7 września. Więcej informacji na stronie roverchallenge.eu.