Noc Muzeów przypada w tym roku w tym roku z 16 na 17 maja 2015. Nie warto jej przespać! Muzea nie tylko otwierają drzwi dla gości, lecz także przygotowują dodatkowe atrakcje. Prawdziwe święto muzeów! Do akcji włączyło się również Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Tegoroczna edycja będzie nawiązywać do tematyki tańca i wesela. Na tę okazję przygotowano warsztaty taneczne z rożnych regionów świata: te egzotyczne i całkiem polskie. Oprócz tych wydarzeń zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć wystawy stałe i czasowe, wezmą udział w wernisażu i ozdabianiu dłoni. Wszystko rozpocznie się o 19.00 i potrwa do 1.00. Ale po kolei!
O dorosłości i miłości
Świętowanie rozpocznie wernisaż wystawy projektu „Wiano”. Temat?  Wchodzenie w dorosłość z perspektywy nastolatków. Prace przygotowała młodzież w wieku 13-18 lat.  Projekt realizowany jest przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie w ramach programu Fundacji Orange.  Prace zostaną zaprezentowane na parterze o 19:00. Przez cały wieczór goście będą mogli nagrywać i odtwarzać swoje opowieści o miłości i obietnice składane „drugiej połówce”. Wszystko w ramach interaktywnej instalacji artysty i muzyka Alejandro Olarte. Instalacja będzie dostępna w sali wystawienniczej na I piętrze. A w międzyczasie Mehendi Masali będzie ozdabiać chętnym dłonie tatuażami z henny (między 20.00 a 22.00 na parterze).
Potańczymy!
Skoro świętowanie, to tańce! Przestrzeń Muzeum zamieni się tej nocy w wielką salę taneczną. W programie znalazły się warsztaty tańca afrykańskiego w wykonaniu artystów z Afrykańskiej Szkoły Ruchu i Tańca. Swoich sił spróbują goście, którzy w muzeum pojawią się o 19:15 lub o 20.00. Nieco później,  o 21.30 i 22.15, będzie można zabawić się po polsku. W planach tańce korowodowe i zabawy taneczne tym razem z rożnych regionów Polski. Zabrzmią m.in. harmonia pedałowa i bęben obręczowy. Późnym wieczorem planowany jest pokaz indyjskiego tańca kathak i andaluzyjskiego flamenco w wykonaniu Magdaleny Niernsee i Nadii Mazur. Podobieństwa i różnice tańców zostaną omówione między  23.00 a 23.30 w  sali kinowej na parterze.
Wystawy stałe i czasowe
Oprócz tych wydarzeń zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć wystawy czasowe: „Pisanki ze świata – kolekcja Aleksandry i Arkadiusza Beliców” (sala wystawiennicza, II piętro), wystawę fotografii o wypędzanych i prześladowanych „Jestem, gdzie ty jesteś” (hol, I piętro) oraz nowo otwartą wystawę „Wokół stołu” ukazującą szerokie społeczno-kulturowe znaczenie stołu jako symbolu (sala wystawiennicza, I piętro). Dostępne będą również ekspozycje stałe. Wielką atrakcją tej nocy będzie najnowsza wystawa „Czas świętowania” zorganizowana z okazji 125-lecia istnienia muzeum, zwłaszcza że jeden z jej aneksów jest powiązany z tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów, czyli z tańcem – prezentuje bowiem bezcenną kolekcję makiet tańców ludowych wykonaną na paryską Wystawę Światową w 1937 roku. Dla gości zostanie otwarta również wystawa „Zwykłe – Niezwykłe. Fascynujące kolekcje w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie”. PROGRAM NOCY MUZEÓW 2015 W PAŃSTWOWYM MUZEUM ETNOGRAFICZNYM W WARSZAWIE
Termin: 16-17 maja 2015 roku
Czas trwania wydarzenia: 19.00-01.00 19.00
Wernisaż wystawy projektu „Wiano”, realizowanego przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie  w ramach programu Fundacji Orange. Projekt zakłada wspólne twórcze działania grupy młodzieży w wieku 13-18 lat – realizację filmów i wystawy – ukazujących temat wchodzenia w dorosłość z ich perspektywy.
Miejsce: Muzeum dla dzieci, parter 19.00-01.00
Instalacja interaktywna autorstwa artysty i muzyka Alejandro Olarte, w ramach której goście będą mogli nagrywać i odtwarzać swoje opowieści o miłości i obietnice składane „drugiej połówce”.
Miejsce: sala wystawiennicza, I piętro 19.15-19.45, 20.00-20.30
Warsztaty tańca afrykańskiego w wykonaniu artystów z Afrykańskiej Szkoły Ruchu i Tańca.
Miejsce: patio, parter 20.00-22.00
Ozdabianie dłoni tatuażami z henny inspirowanymi wzorami indyjskimi.
Miejsce: parter 21.30-22.00, 22.15-22.45
Warsztaty tańców ludowych z różnych regionów Polski. Prowadzenie: Tomasz Mielnicki – harmonia pedałowa, Diana Szawłowska – baraban, Patrycja Kuczyńska – basetla i animacja tańca.
Miejsce: patio, parter 23.00-23.30
Indyjski taniec Kathak i andaluzyjskie flamenco - podobieństwa i różnice, pokaz w wykonaniu Magdaleny Niernsee i Nadii Mazur.
Miejsce: sala kinowa, parter Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
ul. Kredytowa 1, Warszawa