Piesze wędrówki to brytyjski sport narodowy. Niezależnie od pogody i pory roku na szlakach nigdy nie jest pusto. Chadza się z dziećmi, w pojedynkę, z namiotem i ekwipunkiem albo na krótkich trasach z parkingu na punkt widokowy i z powrotem. Całą wyspę pokrywa gęsta siatka ścieżek chronionych szanowanym od stuleci prawem „right of way”: nawet jeśli biegną przez prywatne grunty, ścieżki dostępne są dla każdego. Niektóre układają się w kilku- lub kilkunastodniowe trasy.

Stworzenie obejmującej cały kraj trasy było dla Brytyjczyków nie lada wyzwaniem. Konsultacje z mieszkańcami, rozmowy z właścicielami lokalnych gruntów i prace trwały latami.

Ciągnąca się wzdłuż wybrzeża Anglii i licząca sobie 4,5 tys. km trasa będzie jednym z najdłuższych  znakowanych szlaków w historii. Ale nie chodzi tu tylko o długość. Angielskie wybrzeże to fantastyczna mieszanka białych plaż, ukrytych, klimatycznych zatoczek, białych klifów i niedostępnych przylądków. W drodze można trafić na samotne latarnie morskie i rybackie wioski, w których zatrzymał się czas. Ale najczęściej są to po prostu kilometry zachwycającej przyrody.

Wybrzeże Jurajskie na południu Anglii to 150 km wietrznych plaż, uwielbianych przez wspinaczy skał i przede wszystkim zapierające dech w piersiach klify.

Położone na trasie England Coast Path St Ives to jedna z perełek angielskiego wybrzeża. Legendarny kurort słynie z białych, szerokich plaż i bogatego życia kulturalnego. Przed laty St Ives było rybacką wioską. Przez ostatnie dekady stało się popularnym weekendowym kierunkiem, ale jako że stosunkowo trudno się tu dostać, miasteczko zachowało swój charakter i żyje własnym życiem.

 

WARTO WIEDZIEĆ

- Na oficjalnej stronie South West Coast Path (część trasy w Kornwalii i hrabstwie Devon) jest mnóstwo praktycznych informacji; southwestcoastpath.org.uk.

- Z kolei strona całej ECP to: nationaltrail.co.uk/ england-coast-path.

- W skład ECP wejdzie m.in. 11 istniejących już szlaków: Bournemouth Coast Path (32 km), Cleveland Way (180 km), Cumbria Coastal Way (298 km), Isle of Wight Coastal Path (108 km), Lancashire Coastal Way (106 km), Norfolk Coast Path (72 km), Saxon Shore Way (262 km), Solent Way (97 km), South West Coast Path (1010 km), Suffolk Coast Path (80 km) oraz West Somerset Coast Path (40 km).

 

Pełna lista laureatów rankingu w kategorii:

PRZYGODA

  1. Tasmania, Australia
  2. Grossglockner, Austria
  3. Wales Way, Wielka Brytania
  4. Tohoku, Japonia
  5. Kamczatka, Rosja
  6. Zakuma, Czad

Reportaże opisujące każde z tych miejsc znajdziecie w najnowszym wydaniu National Geographic Traveler, który jest dostępny w salonach prasowych do 16 stycznia.