Po drodze uczestnicy wyprawy spotkają się z dziećmi, młodzieżą i mieszkańcami odwiedzanych miast. Będzie to doskonała okazja dla tych, którzy chcą z bliska podejrzeć, jak wygląda spływ kajakowy, porozmawiać z podróżnikami i harcerzami, odwiedzić miejsca nad Wisłą.
W ośmiu spośród dwudziestu sześciu miast na trasie planowane są większe postoje – każdy z nich ma swój temat przewodni, wykorzystujący powiązania odwiedzanego miejsca z Wisłą i tematami bliskimi uczestnikom wyprawy.
W Baraniej Górze uczestnicy będą jeszcze bez kajaków – ze względu na niski stan wody o tej porze roku pieszo odwiedzą miejsce, z którego Wisła bierze swój początek.
Pierwszym postojem kajakowym na trasie będzie Oświęcim,  gdzie podróżnicy spotkają się z Ekspresem Solidarności organizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności. Odwiedziny w dawnym obozie koncentracyjnym Auschwitz, poszukiwanie symboli pokoju i pojednania, śladów kultur i religii to początek długiej i trudnej drogi przez historię Polski, którą będą oglądać przez pryzmat Wisły.
Kolejny przystanek, Kraków, to chwile wyciszenia: nocleg u Ojców Benedyktynów w Tyńcu, wycieczka po mieście, której tematem przewodnim będzie „poszukiwanie ciszy” - oczywiście swoimi odkryciami uczestnicy Ekspedycji chętnie się podzielą, a wskazówek odnośnie miejsc w Krakowie, które warto odwiedzić, należy szukać na stronie www.ekspedycjawisla.com
Kazimierz Dolny – tu organizatorzy wyprawy zapraszają do wspólnego odkrywania powiązań między sztuką a wodą i Wisłą. Wspierać ich w tym będzie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.
W Warszawie uczestnicy Ekspedycji oraz organizatorzy i Partnerzy projektu zapraszają na weekend z ekologią, którego największą atrakcją będą zawody BioBlitz – ta forma poznawania i obserwowania przyrody rozpowszechniła się już na całym świecie i zyskuje coraz to nowych zwolenników. W Warszawie będzie można podejrzeć zmagania naukowców biorących udział w zawodach, przyjrzeć się rzece i terenom ją otaczającym, a wszystko to dzięki dużej pomocy Harcerzy, którzy towarzyszą wyprawie.
Zbliżając się do ujścia Wisły, Ekspedycja odwiedzi Toruń, gdzie przeprowadzi „polowanie na gwiazdy” – pod lupę poszukiwaczy trafi zarówno architektura miasta, planetarium, miejsca znane i nieznane, jak i  słynne toruńskie pierniki.
Z Torunia Ekspedycja popłynie do Tczewa – miasta przyjaznego Wiśle, które swoją przyszłość wiąże z rzeką. Odbędą się tu spotkania z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami. W zorganizowaniu tczewskich atrakcji pomaga Partner Ekspedycji – Europejskie Centrum Solidarności.
Ostatnim miastem na trasie będzie Gdańsk – kolejne miejsce, którego nie sposób oglądać nie pamiętając o jego znaczeniu dla najnowszej historii Polski. Uczestnicy Ekspedycji zakończą tu swą podróż, zamykając ją kolejnym spojrzeniem na historię – tym razem na jej jasną stronę, na odzyskaną swobodę i wolność. 

Wisła oglądana z tak wielu perspektyw oraz Polska oglądana z perspektywy Wisły pozwolą organizatorom Ekspedycji sformułować szereg pytań, rozpocząć dyskusje na temat przyszłości rzeki i naszego do niej stosunku, a także pochwalić się „ostatnią dziką rzeką Europy” przed światem.