Naukowcy biorący udział w projekcie badawczym u wybrzeży Libanu znaleźli tam nawet zwierzęta, które kiedyś można było znaleźć tylko w Atlantyku lub w rejonach polarnych.
 

Oceana wraz z libańskimi naukowcami na prośbę lokalnego Ministerstwa Środowiska i organizacji chroniących morską przyrodę zebrała ogromną ilość materiału naukowego w rejonie głębokiego dna morskiego. Próbki pobierano z pomocą specjalnego zdalnie sterowanego pojazdu – ROV, który opuszczał się na głębokość ponad 1050 metrów. Skupiono się na badaniu podwodnych kanionów.
 

Według oceny naukowców właśnie w tym rejonie jest ich najbardziej skomplikowany system w całym Morzu Śródziemnym. Analiza próbek ma pomóc w stworzeniu specjalnych planów dla libańskiego rządu i mapy drogowej ochrony przyrody w tym miejscu.
 

Naukowcy z Oceana byli pod ogromnym wrażeniem tego jak wiele gatunków można było zaobserwować w kanionach. Od gąbek i przepięknych koralowców tworzących prawdziwe ogrody na głębokości 80 metrów, po rzadkie gatunki ryb (na przykład świecącego w ciemności rekina – pierwszy taki przypadek w tym akwenie!).
 

Misja odbywa się w ramach strategii libańskiego rządku, która ma stworzyć narodową sieć chronionych obszarów morskich. To jedno ze zobowiązań po podpisaniu przez ten kraj Konwencji różnorodności biologicznej. Do 2020 ma zostać objęte ochroną 10% ekoregionów całego świata
 

Źródło: Oceana