Jesień to najlepszy moment na city breaki i weekendowe oderwanie się od codzienności. Tylko dokąd jechać? Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl proponuje połączenie miejskości ze wszystkimi jej atrakcjami i zabytkami, i zieleni wśród której odpoczywa się najlepiej. Stąd pomysł, by odwiedzić europejskie miasta słynące z parków i ogrodów oraz ekologicznego podejścia.

Nantes, czyli szóste co do wielkości miasto Francji, otrzymało w tym roku tytuł „Zielonej Stolicy Europy”. Co to oznacza? Jego władze stawiają na to, by tamtejsze praktyki w dziedzinie ochrony środowiska były jak najlepsze, oraz by w mieście było jak najwięcej terenów zielonych. Pomysł jest taki, by każdy mieszkaniec żył nie dalej niż 300 metrów od obszaru zielonego i tak na każdą osobę przypada przynajmniej 57 m² terenów zielonych. Biorąc pod uwagę cały obszar Nantes, 60% jego gruntów w to użytki rolne lub obszary zielone! Część z nich to tereny przyrodnicze o istotnym znaczeniu ekologicznym, bądź ważne ze względu na obecną tam faunę i florę. Ciekawym projektem miejskim jest obserwatorium przyrody w rezerwacie „Mała Amazonia”, w miejscu tym w latach ’70 XX wieku miała powstać autostrada, jednak pomysł ten został oprotestowany i wówczas natura z całą swoją siłą wdarła się na tę ziemię. Stworzono tu co prawda drewnianą konstrukcję, która autostradę  ma przypominać i mówić o tym, że gdyby kiedyś zrealizowano projekt obecnie mieszkańcy nie mieliby możliwości obcować z unikalnymi okazami przyrodniczymi. W mieście tym duży nacisk położono na to, by przekształcić obszary poprzemysłowe w zielone miejsca rekreacji. Poza zielonymi walorami Nantes oferuje również kilka innych atrakcji. Jest pięknie położone nad rzeką Loarą i może się pochwalić zabytkami jeszcze z czasów gotyckich – w tym stylu zbudowana jest tutejsza katedra św. Piotra i Pawła, wewnątrz której znajduje się renesansowy grobowiec Franciszka II i jego żony Małgorzaty de Foix, jest tu także gotycki dom kapituły. Jest też zamek książąt Bretanii z XV wieku, Place Royale z zabudową z XVIII wieku oraz domy z czasów od XVI do XVII wieku. Serwis eSKY.pl oferuje bilety do Nantes w cenie od 1085 PLN, a także nocleg w blisko 70 hotelach w tym mieście.

Kolejnym miastem, które idealnie nadaje się na jesienny wypad i daje możliwość miejskiego odpoczynku wśród zieleni jest Wiedeń. W marcu 2012 roku w studium Mercera Wiedeń po raz czwarty z rzędu zajął pierwsze miejsce w światowym rankingu miast, w których żyje się najlepiej. Nie bez wpływu na tę ocenę jest ilość zieleni, którą może się pochwalić stolica Austrii. Ponad 50% obszaru miasta zajmują tereny zielone, przy czym jest to jedyna metropolia Europy posiadająca w swych granicach Park Narodowy – Łęgi Naddunajskie. Mieszkańcy mogą nie tylko obcować z naturą, ale też relaksować się na plaży. Na znajdującej się w obszarze miasta wyspie Donauinsel jest jej aż 42 km. W mieście znajduje się 850 parków, w tym aż 280 z nich pochodzi jeszcze z czasów Cesarstwa. Najbardziej znanym wiedeńskim parkiem jest Prater. Ogromny teren zielony w samym centrum miasta został oddany do użytku przez cesarza Józefa II. Ma powierzchnię 6 mln m², co sprawia, że jest dwa razy większy niż Central Park w Nowym Jorku. Główna aleja Prateru, niegdyś wiodąca do cesarskiego pawilonu myśliwskiego, ma długość 4,5 km i jest wysadzona 2500 drzewami. Zielonymi płucami miasta jest Las Wiedeński, który od 2005 roku znajduje się na liście rezerwatów biosfery UNESCO. Obejmuje 1350 km² powierzchni i zamieszkują go liczne gatunki dzikich zwierząt. Spotkanie w czasie spaceru dzika czy sarny nie powinno dziwić nikogo. W lesie wytyczone są liczne ścieżki rowerowe – 39 szlaków i wędrowne – 12 tras. Wspaniałe zabytki Wiednia, to także wspaniały pretekst do odwiedzenia miasta: Pałac Schönbrunn; budynki przy ulicy Ringstraße takie jak: Teatr Zamkowy, Nowy Ratusz, Uniwersytet, Parlament, Muzeum Historii Sztuki, Wiedeńska Opera Państwowa, Giełda; katedra św. Szczepana; czy Dzielnica Muzeów to tylko niektóre warte odwiedzenia miejsca. Serwis eSKY.pl oferuje możliwość rezerwacji noclegu w jednym z blisko 600 hoteli w Wiedniu, w cenie od 45 PLN od osoby.

W różnego rodzaju rankingach ekologicznych wygrywa też często Kopenhaga. Dlaczego? Powodów jest wiele, a jeden z nich to zamiłowanie mieszkańców ekologicznego trybu życia w tym do jazdy na rowerze – obecnie około 35 proc. obywateli deklaruje, że jest to ich główny środek transportu, a władzom zależy by do 2015 ta liczba zwiększyła się do 50 proc. W mieście jest ponad 300 kilometrów malowniczo położonych ścieżek rowerowych, zbudowano nawet most rowerowy umożliwiający przekroczenie jednej z ruchliwych tras samochodowych. W Kopenhadze organizowane są też wydarzenia pro rowerowe np. „kino bez prądu”, gdzie film jest wyświetlany dopiero, gdy kilka osób wsiądzie na rowery i wytworzy energię. Tu władze również dużą wagę przywiązują do tego, by mieszkańców zaledwie kilku minutowy spacer dzielił od najbliższego terenu zielonego. Na uwagę zasługują kąpieliska naturalne znajdujące się w obrębie miasta, można tu się kąpać nawet w porcie! W żadnym innym mieście na świecie nie ma tak czystej wody. Duża waga przywiązywana jest także do tego, by obniżyć poziom hałasu, dlatego wydzielono strefy, w których obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów silnikowych, a także stosuje się technologie umożliwiające tłumienie hałasu np. porowaty asfalt redukujący dźwięki o 25 decybeli. Po Kopenhadze jeździ też pierwsza ekologiczna linia autobusowa. Jej elektryczne silniki doładowywane są nocą, by sprawnie mogły poruszać się za dnia. Pod miastem jest też kilka elektrowni wiatrowych, które dostarczają mu ekologiczna energię. Oczywiście turysta, poza tym że może pooddychać  świeżym powietrzem i spędzić czas wśród zieleni, ma też możliwość zobaczenia naprawdę pięknych miejsc, takich jak: Strøget, czyli najdłuższy w Europie deptak; Nyhavn – port zbudowany w XVII w. na polecenie króla Christiana V, znany głównie z pięknych kolorowych kamieniczek wzniesionych nad wodą; są tu też warte odwiedzenia zamki: Amalienborg – tradycyjna siedziba rodziny królewskiej, Christiansborg – siedziba duńskiego parlamentu czy Rosenborg - rezydencja podmiejska, zbudowana z polecenia króla Christiana V. Oczywiście zwiedzanie najlepsze jest na rowerze! Odwiedzając Kopenhagę można też zwrócić uwagę na to, że prawie 50 % miejsc noclegowych w mieście posiada różne formy certyfikatów związanych z ekologią. Dodatkowo serwis eSKY.pl oferuje też bilety lotnicze do Kopenhagi w cenie od 450 PLN w dwie strony.