Skatov był pierwszym weganinem, który wspiął się na Everest. Stał się pierwszym weganinem na świecie, który kiedykolwiek wspiął się na Everest. W 2013 i 2014 roku w czasie krótszym niż 24 miesiące zdobył najwyższe szczyty Afryki, Europy, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii oraz Antarktydy.

 

 

Śmierć Bułgara potwierdził na Twitterze Abdul Ghaffar, szef działu sportowego pakistańskiego serwisu informacyjnego dawn.com. Jego ciało Szerpowie znieśli do obozu bazowego a wojskowy śmigłowiec przetransportować je ma do miasta Skardu. 16 stycznia z K2 nadeszła informacja, że w trakcie powrotu z obozu 3 do bazy pod K2 zginął Hiszpan Sergi Mingote.

Warunki panujące na K2 wkrótce ulegną pogorszeniu. 15 przebywających na górze członków zespołu Seven Summit Treks zdecydowało się zejść na dół nie próbując atakować szczytu. Choć kilku próbowało sił powyżej 8000 metrów, ostatecznie zrezygnowali z powodu mrozu sięgającego -56 stopni. Informację taką podał koordynujący wejście grupy SST Chhang Dawa Sherpa.

Według himalaisty i blogera Alana Arnette, nadal tajemnicą pozostaje los trzyosobowego zespołu złożonego z Johna Snorriego oraz duetu ojciec-syn, czyli Muhammada Ali Sadpara oraz Sajida Ali Sadpara. Ostatni wiarygodny sygnał z nadajników GPS pochodził z wysokości 7818 metrów.

Choć było zimno, nie było wiatru i trójka mogła nadal chcieć wejść na szczyt. To ostatnia taka możliwość, bo w przeciągu 24 godzin ma znacznie przybrać na sile. Informacje na Facebooku Snorriego na bieżąco uzupełnia jego żona.

Nie jest też jasny los Szerpy Pasanga Norbu. 4 lutego Chhang Dawa Sherpa napisał, że jego krajan będzie próbował szybkiego wejścia na K2. Startując z obozu bazowego dużo później niż reszta zespołu SST chciał wejść zaatakować szczyt przed upływem 24 godzin. – To ryzykowna, techniczne trudna i długa wspinaczka – skomentował kierownik zespołu SST.​ 

K2 - 8,611 m pchnięcia szczytowego 5 lutego, w piątek rano po południu PKT. Śledź nas na share.garmin.com/8OR9H I ... Opublikowany przez Johna Snorriego & nbsp; Czwartek, 4 lutego 2021