Należało wymyśleć specjalną, wojskową sieć komputerową, która gwarantowałaby bieżący przepływ informacji. I właśnie w ten sposób, kierując się potrzebami wojska, stworzono jedno z najważniejszych narzędzi, służących do przesyłania wiadomości – Internet.
Zadanie nie było jednak proste. Na początku należało bowiem zadbać o rozmieszczenie odpowiedniego sprzętu tworzącego sieć i opracowanie standardowego, ujednoliconego w skali ogólnoświatowej programu. Pierwszą sieć cywilną – ARPANET (sieć łączności między uniwersytetami) stworzyli specjaliści z ARPA (Advanced Research Projects Agency) w 1969 roku. Nie spełniła ona jednak pokładanych w niej oczekiwań. Sukces odniósł dopiero wymyślony w 1973 roku nowy system, z udoskonaloną technologią przesyłu
i pierwszym jednolitym protokołem sterowania transmisją (językiem) - Internet. Na bazie pierwotnego protokołu stworzono specjalistyczne protokoły usług: protokoł przesyłania plików, e-mail, sieć użytkowników Usenst i stworzoną wreszcie w 1989 roku „Światową Pajęczynę” – World Wide Web (WWW), opartą na protokole http. Z roku na rok liczba użytkowników Internetu wzrastała. Gdy w 1993 roku wprowadzono programy nawigacyjne (Web-Browser) po sieci WWW, liczba wejść na strony wzrosła o 350% w skali roku. Dzisiaj trudno uwierzyć, że na początku lat 90. XX wieku istniało zaledwie 130 witryn, gdy w 2000 roku było ich już ponad 22 miliony.

•    Ponad 80% internautów wchodzi do sieci kilka razy w tygodniu lub codziennie, a co dziesiąta osoba zagląda do niej raz na siedem dni.
•    70% osób używa Internetu do wyszukiwania informacji potrzebnych do pracy. Taka sama ilość Polaków odwiedza komunikatory internetowe tj. Gadu-gadu (92% spośród wszystkich użytkowników komunikatorów) czy Skype (67%).
•    Internet to nie tylko źródło informacji praktycznych ale także rozrywki, plotek, ciekawostek czy aukcji internetowych, w których udział bierze ponad 28% internautów. Tekst: Agnieszka Budo