Artykuł pochodzi z magazynu "Kaleidoscope"
Są z nami od co najmniej 5 tys. lat, a jednak wciąż mają opinię niezależnych samotników. Koty to wspaniali przyjaciele, pod warunkiem że zadasz sobie trud, by je poznać.
Kot syjamski
Syjamskie to najbardziej „muzykalna” z kocich ras. Obdarzone mocnymi płucami, niczym kanarki potrafią budzić właściciela o świcie przeciągłym modulowanym „śpiewem”.
(Fot. Shutterstock)
Ragdoll
Kolejna błękitnooka rasa na rękach właściciela jest tak zrelaksowana, że zwisa niczym szmaciana (dość ciężka) lalka. Ragdolle często ważą 7 i więcej kilogramów. Są spokojne i ciche, a ich ulubioną pozycją jest ta, w której mogą wtulić się we właściciela.
(Fot. Shutterstock)
Brytyjski krótkowłosy
Duży, puchaty, o przepięknych, wyrazistych oczach (mogą być niebieskie, zielone, złociste, ale i głęboko pomarańczowe). To kot „parterowy”. Najlepiej czuje się w cichym i chłodnym otoczeniu. Bywa, że specjalnie układa się np. przy nieszczelnym oknie niczym wałek przeciw przeciągom.
(Fot. Shutterstock)
Mainkun
To największa z ras domowych kotów. Gruba wielowarstwowa sierść jest na tyle wodoodporna, że te koty są niezłymi pływakami. Trochę psie mainkuny chętnie chodzą na smyczy, można je też nauczyć aportowania.
(Fot. Shutterstock)
Devon rex
To taki koci karakuł o delikatnej falującej sierści. Rasa pełna energii i skora do psot, co wynika też z wysokiej inteligencji. Świetni towarzysze zabaw, zarówno dla dorosłych, jak i (nieco starszych) dzieci. Chętnie patrzą na świat z góry – z wysokości karnisza albo szafy.
(Fot. Shutterstock)
Rosyjski niebieski
Szczupły, delikatny i nieśmiały. Nie lubi hałasu i obcych. Sierść tej rasy zawdzięcza przepiękną srebrzystoszarą barwę temu, że końcówki włosów są przezroczyste. Inna unikalna cecha to lawendowe poduszeczki łapek.
(Fot. Shutterstock)
Kot perski
Jedna z najstarszych kocich ras, według tradycji pochodzi z Mezopotamii. Ulubieńcy brytyjskiej królowej Wiktorii są na ogół bardzo spokojni i doceniają regularny tryb życia bez niespodzianek. Ze względu na bardzo płaskie pyszczki miewają problemy z oddychaniem i jedzeniem, a ich oczy są skłonne do łzawienia.
(Fot. Shutterstock)
Kot bengalski
Jednym z przodków tej rasy jest dziki kot bengalski (Prionailurus bengalensis), po którym potomkowie odziedziczyli nie tylko piękne „lamparcie” umaszczenie, ale i ostrożność oraz zamiłowanie do wody, która dla wielu do dziś stanowi najbardziej pożądaną kuwetę.
Fot. Shutterstock
Savannah
Ten kot – krzyżówka domowego mruczka z serwalem – to kawałek dzikiej Afryki. Po afrykańskim przodku odziedziczył ogromne uszy, długie nogi i zamiłowanie do wody. To „koci koszykarze” – najwyższy mierzył w kłębie ponad 48 cm.
(Fot. Shutterstock)