Na Dolnym Śląsku każda atrakcja wydaje się ciekawsza od poprzedniej, nie sposób więc wybrać tę najciekawszą. Podjęliśmy wyzwanie.  Dolny Śląsk to kraina rekordów. To tutaj znajduje się najwięcej w Polsce zabytków, najwięcej zamków i pałaców, najwięcej uzdrowisk. To także tajemnice poszczególnych obiektów, tych, które sięgają najwyżej, które nie mają sobie  równych, od których próżno szukać starszych w kraju, Europie, na świecie. Oto niektóre z nich. 

Największe
Próżno na świecie szukać większego obiektu cysterskiego niż Opactwo Cystersów w Lubiążu. Ten ogromny kompleks ma powierzchnię dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu, powierzchnia samych dachów zajmuje tu ok. 2,5 ha, zaś długość fasady wynosi 223 metry. Obiekt posiada ponad 600 okien.Opactwo Cystersów w Lubiążu (Fot. materiały prasowe)
Na Starym Kontynencie natomiast nie ma sobie równych Twierdza Srebrnogórska – największa w Europie budowla forteczna. Ten składający się z sześciu fortów oraz szeregu leśnych umocnień i bastionów obiekt stoi na straży przejścia przez przełęcz do Kotliny Kłodzkiej i jest jednym z najciekawszych obiektów architektury militarnej w Polsce. Co warte dodania, twierdza w Srebrnej Górze jest także jedyną twierdzą górską na terenie Polski. Idąc dalej tropem „największych” atrakcji regionu, nie mają sobie równych w kraju Stawy Milickie – największy powierzchniowo rezerwat ornitologiczny w Polsce, zajmujący powierzchnię 5 324,31 ha. Przyrodnicza ranga rezerwatu Stawy Milickie jest na tyle wysoka, że objęto je międzynarodową Konwencją Ramsarską i wpisano na prestiżową listę ONZ Living Lakes (Żyjące Jeziora), obok takich znanych akwenów jak Jezioro Bodeńskie czy Jezioro Bajkał.

Stawy Milickie (Fot. materiały prasowe)
Najwyższe
Na Dolnym Śląsku znajdziemy najwyższy w Polsce wulkan – to wierzchołek góry w Ostrzycy Proboszczowickiej – wulkan, który co prawda od około 4 mln lat nie pluje już ogniem, ale do dziś stanowi doskonały punkt widokowy i turystyczną atrakcję.

Wulkan w Ostrzycy Proboszczowickiej (Fot. materiały prasowe)
Idealnym punktem widokowym na Wrocław oraz Dolny Śląsk jest również Sky Tower – najwyższy w Polsce budynek mieszkalny. Ten wysoki na 212 metrów 50 piętrowy kompleks mieszkalno-biurowy stał się już wizytówką nowoczesnego Wrocławia.
Najstarsze
Tylko na Dolnym Śląsku możemy wyruszyć w trasę przez najstarsze skały w kraju, bo za takowe uznaje się budujące Góry Sowie prekambryjskie gnejsy. Sudeckie pasmo tych gór zbudowane jest z gnejsów, które pochodzą z czasów, gdy płynna lawa na powierzchni naszej planety zaczęła zastygać w skorupę, czyli sprzed 4,5 mld lat. W województwie dolnośląskim (a dokładnie w Henrykowie Lubańskim) rośnie również najstarsze w Polsce drzewo. To ustanowiony pomnikiem przyrody Cis Henrykowski, którego wiek szacuje się na około 1300 lat. W 2013 roku obwód cisu liczył 425 cm, a wysokość osiągała 10,5 m. Spragnieni przygód poszukiwacze skarbów koniecznie muszą odwiedzić najstarszą w Polsce kopalnię złota w Złotym Stoku. Najdawniejszy, zachowany zapis o pracach w kopalni pochodzi z 1273 roku, a eksploatację rudy arsenowej i odzysk złota prowadzono tutaj aż do roku 1962. Możemy tu też zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad, spadający z wysokości ośmiu metrów. Komu jeszcze mało, niech koniecznie przespaceruje się najstarszym kamiennym mostem w Polsce- mostem gotyckim w Kłodzku. Ten wzniesiony około 1390 roku romantyczny symbol miasta, nazywany jest również mostem św. Jana lub mostem Wita Stwosza oraz uznawany bywa za miniaturkę mostu Karola w Pradze. Zdobiony licznymi kamiennymi figurami most ma 52 metry długości i około 4 m szerokości. Łączy staromiejską część miasta z rynkiem i twierdzą. Jeśli więc chcecie choćby przez chwilę być najwyżej, zobaczyć najwięcej lub dotknąć tego, co najstarsze, zajrzyjcie na Dolny Śląsk.  - Zapraszamy. Na Dolnym Śląsku gościmy najmilej! - zapewniają mieszkańcy.