Przedstawiciele obydwu zespołów znają i przyjaźnią się od lat, a swoje projekty wydają razem pod szyldem Rap History Warsaw Records. Tak więc mogliśmy być pewni, że prędzej czy później Jetlagz i PRO8L3M połączą swoje siły i stworzą dla fanów porywający kawałek. "Mieć i nie mieć" to przede wszystkim wypadkowa zajawek przedstawicieli obydwu zespołów związanych z podróżami, dlatego materiał powstał w wyjątkowym miejscu – kubańskiej stolicy, Hawanie.

Jak mówią sami artyści ciężko odnieść to miejsce do jakiegokolwiek innego. Pierwsze co rzuca się w oczy to niesamowita architektura. Piękna mieszanka brutalizmu, art deco i hiszpańskiej architektury kolonialnej, jednak w większości przypadków wyraziście nadgryziona przez wydarzenia przeszłości. Słabe oświetlenie nadaje temu miejscu nocą komiksowego charakteru, co sprawia, że ekipa mogła poczuć się jak w książce. W końcu tytuł utworu "Mieć i nie mieć" luźno nawiązuje do jedynej powieści Hemingwaya, której akcja działa się na Kubie.

Jednak składową Hawany, która najbardziej zapada w pamięć, są ludzie i ich pozytywne emocje, które najwyraźniej udzielają się każdemu. Otwarci, szczęśliwi i niezwracający uwagi na codzienne zmartwienia. Zwłaszcza w biedniejszych dzielnicach mieszkańcy żyją w pootwieranych mieszkaniach – tańczą, śmieją się, przy okazji paląc cygara i popijając siedmioletni rum o tej samej nazwie, co i samo miasto. To stąd wywodzi się przecież kultura jego picia.

"Mieć i nie mieć" to poemat o wolności, którą artyści poniekąd utracili, a odwiedzając to miejsce, patrzą na nią z sentymentem. Mimo wszechobecnych problemów energia Hawany powoduje, że to właśnie w tym tkwi jej urok. Za przygotowanie mini-dokumentu z wyprawy do Hawany odpowiada Filip Skrońc, dokumentalista realizujący krótkie formy, w których miesza nastrojowy reportaż z brudną rzeczywistością.

– Staraliśmy się uchwycić w tym teledysku piękno, tajemniczość i siłę Hawany – mówi reżyser teledysku. – To miejsce jest pełne kontrastów wizualnych i społecznych, dlatego wydało nam się tak bardzo ciekawe. Postawiliśmy w dużym stopniu na choreografię kubańskich tancerzy, żeby wydobyć naturalną energię tego miejsca poprzez ludzi. Spędziliśmy intensywne dni zdjęciowe kręcąc nie tylko rozpisane sceny, ale i dokumentalne zapisy z ulic, portretując ludzi oraz miejsca. W ten sposób stworzyliśmy interesujący projekt w ciekawym, pełnym sprzeczności miejscu.

Klip do utworu wyreżyserował Piotrek Matejkowski, który w swojej pracy skupia się na fenomenie odbioru i wzbudzania emocji. Piotrek ma już na swoim koncie współpracę z duetem PRO8L3M. Jego teledysk do utworu Flary PRO8L3M zdobył wiele nagród i nominacji w konkursach dla twórców filmów i teledysków na całym świecie.

W podróży do Hawany, ekipom Jetlagz i PRO8L3M towarzyszyli twórcy video oraz reportażysta. Tak narodził się film dokumentalny ukazujący kulisy projektu oraz nieznane, undergroundowe oblicze Hawany. Utwór “Mieć i nie mieć” zagościł na świeżo wydanym albumie “Szum” Jetlagz.