Lotnisko Olsztyn Mazury powstało kilka lat temu, diametralnie zmieniając perspektywę podróży między Mazurami a Małopolską. Wreszcie nie trzeba spędzać wielu godzin w drodze ani ruszać w żmudną podróż koleją – wsiadasz do komfortowego samolotu i godzinę później jesteś na drugim krańcu Polski. Odległym nie tylko geograficznie, ale również kulturowo, więc jest co zwiedzać, czym się cieszyć, z czego korzystać.

Zanim zyskaliśmy możliwość szybkiego lotu, nie było mowy o weekendowym wypadzie w region odległy o 500 kilometrów – niemal cały dzień zabierała podróż, tyle samo powrót. Dopiero loty sprawiły, że wsiadając w samolot na Mazurach po południu w piątek, jeszcze tego samego wieczoru możemy zjeść kolację na krakowskim Starym Rynku. Ta perspektywa okazała się tak kusząca dla mieszkańców Zielonych Płuc Polski, że zamiast wsiadać w samochód i po raz kolejny jechać do Warszawy czy Trójmiasta, ochoczo wybierają Kraków. Dawną stolicę Polski pokochali młodzi poszukujący nocnej zabawy, miłośnicy muzyki i teatru oraz całe rodziny - mazurskie i warmińskie dzieci w końcu zobaczyły smoka wawelskiego, Sukiennice czy widok z Wieży Mariackiej. Kraków to również konieczny przystanek dla miłośników Tatr, którzy mogą szybko znaleźć się w Zakopanem, a stamtąd eksplorować tatrzańskie szczyty, hale i doliny lub cieszyć się atrakcjami, jakie oferuje zakopiański kurort. Warte uwagi są również wyjątkowe miejsca zlokalizowane wokół Krakowa – muzeum Auschwitz-Birkenau czy Kopalnia Soli w Wieliczce.

 

Na Mazury po wytchnienie
Z kolei mieszkańcy Małopolski wybierając się w podróż na Mazury, oczekują zwykle zupełnie innych wrażeń. Lecą po wytchnienie, którego próżno szukać w Krakowie obleganym przez turystów z całego świata. Puszcze i rezerwaty, liczne jeziora, kameralne hotele i agroturystyki pozwalają oderwać się od zgiełku codzienności, a bliskie spotkanie z naturą, czyste powietrze i cisza zatrzymują, oferując głęboki reset i energetyczne doładowanie. Na Warmii i Mazurach można wypoczywać cały rok, ponieważ każda pora roku zaprasza do innych aktywności. Wiosna otwiera sezon rowerowy na nowopowstałych szlakach jak m.in. Pętla Mazurska okalająca Wielkie Jeziora Mazurskie, lato zaprasza na wodną rekreację – od spływów kajakowych, przez rejsy żeglarskie aż po harce na rozmaitych sprzętach takich jak skutery czy flyboardy. Jesień zachęca do grzybobrań i pieszych wędrówek, zaś zima, często śnieżna, skłania do wędrówek na biegowych nartach.

Już pierwsze wrażenie, jakim Mazury witają nowoprzybyłych, obiecuje wiele. Design bryły terminalu nawiązuje do tradycyjnej architektury Warmii i Mazur, a cały budynek idealnie komponuje się z naturalnym pejzażem okolicy, spełniając funkcję portalu prowadzącego do świata promującego życie w zgodzie z rytmem natury. Więcej informacji o lotnisku można znaleźć na stronie.


 

Dokąd dalej?
Lądując w samym sercu Mazur, turyści mają do dyspozycji wachlarz komunikacyjnych możliwości, aby dotrzeć zarówno na Warmię, jak i w głąb Krainy Wielkich Jezior Mazurskich- zaczynając od usług przewoźników autobusowych, transportu kolejowego, korporacji TAXI i skończywszy na opcji wynajmu samochodu na lotnisku. Do dyspozycji pasażerów jest także doskonała infrastruktura parkingowa przy terminalu pasażerskim, z 400 miejscami dla pojazdów osobowych.

 

Rozkład lotów Kraków-Mazury
Poniedziałek, piątek – w te dni odbywają się popołudniowe rejsy z Krakowa do Szyman i z Szyman do Krakowa.
Bezpośrednie loty pomiędzy lotniskiem Kraków-Balice a Olsztyn-Mazury realizowane są samolotami odrzutowymi Embraer 175, które na pokład mogą zabrać 82 pasażerów. Podróż samolotem trwa około 60 minut - samolot startuje z Krakowa o 16:55 i ląduje w Szymanach o 18:05. Odlot z Szyman zaplanowany jest na 18:45, a przylot do Krakowa na 19:55. Bilety można rezerwować na stronie.