Przez dwa weekendy wakacji Fundacja Nasza Ziemia wraz z Barefoot Projekt Czysta Plaża i Rowerowym Rajdem dla Bałtyku uświadamiali turystom i mieszkańcom wybrzeża, jak ważne jest dbanie o Morze Bałtyckie - jego zasoby oraz różnorodność biologiczną i jak łatwo każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego stanu. Poprzez edukację i zabawę Fundacja, już od 7 lat zachęca społeczeństwo do aktywnego działania na rzecz ochrony Bałtyku – unikalnego i wrażliwego ekosystemu, który jest miejscem wypoczynku wielu Polaków.

Podczas pierwszego weekendu sprzątania plaż Fundacji Nasza Ziemia i Barefoot Projekt Czysta Plaża, ponad 200 wolontariuszy zebrało prawie 2 000 litrów śmieci, czyli na jedną osobę przypadał prawie pełen duży (120l) worek. Na plażach Helu i Chałup znaleziono przede wszystkim duże ilości niedopałków papierosów, puszki i plastik, ale także zerwane sieci rybackie tzw. „sieci widma”, które dryfując w toni wodnej stanowią zagrożenie na organizmów morskich. W ostatni weekend w Krynicy Morskiej i w Gdyni, wspólnie z kilkudziesięcioma wolontariuszami zebraliśmy kolejne 2 000 litrów odpadów.

Oprócz akcji sprzątania plaż na stoisku Fundacji Nasza Ziemia prowadzone były działania informacyjno - edukacyjne na temat bioróżnorodności Morza Bałtyckiego, w krynicy konkurs na rzeźby z piasku "Mieszkańcy Bałtyku", a w Gdyni stowarzyszenie Art Animacje z Warszawy budowało instalację "recyklingowej ławicy ryb".

W załączniku przesyłam, do wykorzystania, zdjęcia z finału kampanii oraz pełną treść informacji prasowej o finale oraz o Rowerowym Rajdzie dla Bałtyku, który wciąż jedzie przez Polskę.
Więcej zdjęć: http://naszaziemia.pl/galeria/zdjecia/rok-2013-1/