"Polska jesień jest może przepiękna, lecz smutna i chmurna, a właśnie w tym czasie słońce najjaśniej świeciło nad Amazonką" - pisał Akady Fiedler. 

Wyjazd do Amazonii przez długie lata był jego marzeniem. Udało mu się je zrealizować w 1933 roku, a owocem tej wyprawy była książka „Ryby śpiewają w Ukajali”. 
Mija 80 lat od jej wydania. Rok 2015 to także 120 rocznica urodzin pisarza, 30 rocznica śmierci i 40 rocznica założenia Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

Ekipa

Tegoroczna wyprawa ma być hołdem dla osiągnięć pisarza i podróżnika , który pozostaje ogromną inspiracją dla kolejnych pokoleń podróżników. Uczestnikami tegorocznej wyprawy do Amazonii są: Arkady Radosław Fiedler – syn podróżnika i pisarza, geograf, podróżnik; Mileniusz Spanowicz – zoolog, fotograf związany pracą dla Wildlife Conservation Society; Paweł Leszek Klepka – geodeta, działacz sportowy, Prezydent Unii Wielkopolan; Rafał Konieczny – uczestnik wielu wypraw archeologicznych i przyrodniczych do Amazonii; Tomasz Siuda – fotograf, artysta.

Do puszczy!
"Tropikalna puszcza to niebezpieczna czarodziejka.  Człowiek widział, że jej szaleństwo nie znało litości, a jednak szedł jak ćma w ten płomień". (Arkady Fiedler)

Wyprawa wyruszy z Puszczykowa, skąd uda się do Amazonii na 6 do 8 tygodni. Rejon, w który wyjadą uczestnicy, to dzikie, niejednokrotnie niezamieszkane tereny. Uczestnikom przyjdzie zmierzyć się z najbardziej niebezpieczną drogą świata „camino de la muerte”, która biegnie cały czas nad potężną przepaścią i momentami ma tylko 2 metry szerokości. Następnie pięcioosobową ekipę czeka piesza przeprawa przez dziewiczą dżunglę. Następnie spływ rzeką Heath, który potrwa od 4 do 5 tygodni. 

Owocem wyprawy będzie album fotograficzny Arkadego Radosława Fiedlera i film dokumentalny upamiętniający życie i pracę Arkadego Fiedlera. Dostępna będzie również wirtualna prezentacja aktualności z amazońskiej selwy. 

Szczegóły na www.ekspedycje.amazonskie.pl oraz na fapage'u wyprawy. Ekspedycję można wesprzeć na stronie polakpotrafi.pl

Opracowanie: Małgorzata Kreft