FaceDementia app, to specjalna aplikacja stworzona dla Alzheimer's Research UK. Pojawia się na prywatnych stronach użytkowników serwisu społecznościowego i sprytnie "wymazuje" na pewien czas ważne informacje po to, by pokazać jak demencja wpływa na mózg człowieka. Znikają prywatne zdjęcia, ważne wiadomości, statusy. Bez obaw, niczego tak naprawdę nie utracimy: na prawdziwym koncie nic się nie dzieje. Zmiany są widoczne jedynie podczas korzystania z aplikacji.

Można także obejrzeć krótkie filmy, w których ludzie dotknięci demencją, wyjaśniają jak na nich działa to schorzenie.

Demencja czy inaczej otępienie spowodowane jest uszkodzeniem mózgu, które znaczne obniża jego sprawność umysłową. Osłabienie tej sprawności może mieć różny charakter, jak i nasilenie.

- Dzięki serwisom społecznościowym takim jak Facebook, mamy kontakt z rodzina i bliskimi, wiemy, co się u nich dzieje, przechowujemy wspomnienia w postaci zdjęć, wydarzeń, wiadomości. To także swego rodzaju pamiętnik, którym każdy z nas zapisuje swoją historię od momentu, w którym dołączył - wyjaśnia Rebecca Wood z Alzheimer's Research UK - chcieliśmy w ten sposób pokazać, jak pewnego dnia te wszystkie wydarzenia mogą zostać pomieszane, zamienione lub po prostu zapomniane, bo tak wygląda życie ludzi cierpiących na demencję - dodała. Zobacz aplikację: FaceDementia app