5000 urządzeń to niemała ilość nie tylko z perspektywy polskiego rynku, ale także rynku światowego drukarek 3D, gdzie do podobnych transakcji dochodzi rzadko. Jedno jest pewne: to największy jednorazowy kontrakt w historii polskiej firmy. Pierwsza partia drukarek ma zostać przekazana firmie Dell jeszcze w tym kwartale. Firma nie zdradza, ile zarobi na kontrakcie z gigantem, wiemy tylko, że w sklepie Zortax drukarkę M200 można kupić za 1,9 tys. dolarów.

Przypominamy, że Zortrax jest pierwszą polską firmą, która zdobyła dofinansowanie za pośrednictwem serwisu Kickstarter (zebrano tam 179 tys. dolarów, by móc kontynuować pracę nad M200.) oraz zrealizowała w terminie wszystkie zobowiązania względem osób dofinansowujących projekt.

Redakcja National Geographic Polska serdecznie gratuluje! Druk 3D rozwija się w bardzo szybkim tempie. Początkowo była to jedna z metod szybkiego prototypowania używana zarówno do budowania form i samych prototypów. Obecnie technologia ta poszła tak bardzo do przodu, że stała się metodą wykonywania gotowych obiektów, w tym zabawek, ubrań, czekoladek, butów do biegania, a nawet protez. Ograniczeniem wciąż jest materiał, z którego się drukuje. Dziś najpopularniejszym "atramentem" w drukarkach 3D jest plastikowa żyłka (tzw. ABS - znany choćby z klocków Lego czy samochodowych zderzaków), którą drukarka stapia i układa na tacce.